Держенергоефективності за будівництво сміттєпереробних заводів, які не потребують сортування сміття громадянами — Савчук

0
4575
Сергій Савчук, Голова Держенергоефективності України.

«Сміття – значна проблема для українських міст.  У нас його близько 10 млн т на рік, і ми не знаємо, що з ним робити. Зазвичай в Україні сміття вивозиться на полігони, водночас, наприклад, Швеція вже закуповує відходи за кордоном для виробництва енергії», — сказав голова Держенергоефективності Сергій Савчук на IX Міжнародному інвестиційному бізнес-форумі «Відновлювана енергетика та енергоефективна модернізація промисловості».

На його думку, Україна має рівнятися на такі країни, як Данія та Швеція, де сміття використовується в якості палива для виробництва електроенергії та тепла. Community розпитав Сергія Савчука про те, яких змін в політиці щодо перероблення відходів варто чекати в Україні.

— Ви говорили про можливість використання сміття в якості палива для виробництва теплової та електричної енергії. Як саме, на Вашу думку, мають функціонувати такі комплекси?

— Ми пропонуємо органам місцевого самоврядування запроваджувати механізм, за яким сміття вивозиться для сортування, а потім із відсортованої фракції виробляється біогаз, з якого генерується електрична та теплова енергія. Електроенергія має реалізовуватися через загальну мережу за «зеленим» тарифом, а тепло — опалювати наші міста.

— Скільки може коштувати такий проект?

— Ми вже прораховували приблизну фінансову модель такого проекту, наприклад, для міста Хмельницький. Щоб побудувати потужності, які здатні переробляти 80 тис. т сміття на рік потрібно інвестувати €12 млн. У результаті отримаємо  завод потужністю 1,2 МВт електроенергії та 10 МВт тепла. Період окупності такого проекту складає шість років.

— Чи є вже перелік донорських організацій, які можуть взяти участь у подібних проектах?

— Так, ми вже працюємо в цьому напрямку із експертами Українсько-данського енергетичного центру та маємо намір залучити інші відомі міжнародні фінансові організації. Донори розглядають можливість фінансування пілотних проектів, для яких ми зараз обираємо міста.

— Це великі міста? Чи можуть бути ці пілотні проекти у великих обласних центрах?

— Звичайно. Кількість населення там має складати від 200 тис. осіб. Чим більше, тим краще.

— В чому полягає нова ідеологія поводження зі сміттям, про яку Ви говорили?

— Ми розуміємо, що в Україні є величезна проблема із вивезенням та утилізацією сміття. З одного боку це питання стосується екології, а з іншого — саме сміття можна використовувати як ресурс в енергетиці.

Так, щороку в Україні вивозиться 10 млн тонн побутових відходів. З них можна виробляти 3,5 млн Гкал тепла та 1,2 млрд кВт/год електроенергії і, у результаті, заміщувати 700 млн м3 газу щорічно.

Тому зараз нам потрібно створити таке законодавство, яке дасть бізнесу можливість інвестувати в проекти з генерації енергії зі сміття. Ці нові енергетичні комплекси мають забезпечити споживання сміття в певних обсягах, а також дозволити чітко відслідковувати його перевезення, використання, переробку тощо.

І найголовніше — треба вирішити питання з тим, щоб сміття було вигідніше вивозити на сміттєпереробний завод, що виробляє енергію, а не на полігон. Інвестори, які будуть вкладати кошти у такі заводи, будуть зацікавлені в тому, щоб забезпечити все це. Ми зараз працюємо над тим, щоб всі згадані умови були передбачені законодавством.

— Коли Ви говорите про зміни в законодавстві, насамперед йдеться про «зелений» тариф на електроенергію із відходів тощо?

— Перш за все, йдеться про те, щоб на рівні закону врегулювати всі питання, пов’язані з постачанням сміття у вигляді палива для виробництва електричної та теплової енергії.

Нам треба створити умови для транспортування сміття на сміттєпереробні заводи та мати гарантію, що воно потрапить саме туди, а не на полігони, як зараз, або ще гірше — буде вивезено в несанкціоновані місця. Потрібно відслідковувати надалі його перевезення як до сміттєпереробних заводів, так і після цього. Я не буду зараз розкривати всі деталі, але йдеться саме про забезпечення сировиною заводів, що будуть виробляти різні види енергії.

— Які заходи Ви плануєте вжити для того, щоб навчити українських громадян самостійно сортувати сміття, у себе в помешканні, біля будинків тощо?

— Я вважаю, що сортування сміття на місцях, тобто пересічними громадянами в своїх оселях та біля них, не буде здійснюватися так швидко, як це потрібно.  Ми маємо сумніви, що сортування відбуватиметься якісно, тому що проконтролювати результат неможливо і відповідно є значний ризик, що у відсортовану частину потраплять неналежні відходи. Натомість доцільно буде скористатися технологіями, які дозволяють обійтися без цього, а саме — сортувати сміття вже безпосередньо на сміттєпереробних заводах.

Європа витратила дуже багато часу, щоб привчити своїх громадян самостійно сортувати відходи. До речі, вони робили це ще тоді, коли не було технологій, що дозволяють сортувати вже на заводі. Зараз в тих же Швеції, Данії, Фінляндії є технології з сортуванням відходів на заводах, які вже успішно застосовуються на конкретних проектах із виробництва енергії.

— Але сортування на заводі може обходитися дорожче…

— Так, дійсно, це додаткові інвестиційні та операційні складові. Проте витрати можна вирівняти за рахунок незначного підвищення плати за вивезення сміття. Це невеличка сума, ми її вже порахували.

— А скільки саме може скласти це підвищення?

— Близько 30 грн за місяць з домогосподарства. Сума може змінюватися в той чи інший бік в залежності від міста. Також не варто забувати, що частково витрати на вивезення сміття можуть взяти на себе муніципалітети.

— А чи планується вживати якісь стимулюючі заходи, щоб спонукати людей самостійно сортувати хоча б окремі види побутових відходів? Наприклад відкривати приймальні пункти склотари та макулатури, куди все це можна було би здавати за гроші, як це було за радянських часів?

— Це питання належить до компетенції Міністерства екології та природних ресурсів. У фокусі уваги Держенергоефективності — вирішення проблеми із вивезенням сміття на переробні заводи та використання його величезного потенціалу для генерації енергії.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ