Чи не примітивний ти для української літератури?

0
1282

Минулого разу ми розвінчували міф про те, що українська література одноманітна. Але на цьому претензії до вітчизняних книжок не закінчуються. Друга за популярністю думка – наші автори пишуть банальщину. Тож сьогодні ми розкажемо про письменників, чиї складні твори з кожним прочитанням тільки розкриваються. Вони вимогливі до своїх читачів, але віддячують багатошаровістю романів.

Гендер та жіноча ідентичність. Такі теми Оксана Забужко зачіпала ще до того, як це стало мейнстрімом. Серед інших важливих питань – національність, секс, революція. Не дивно, що в Україні письменницю часто критикують, а за кордоном вона користується популярністю.

Що почитати: перший та найгучніший роман Забужко – «Польові дослідження з українського сексу» рясніє еротичними сценами. За сюжетом, українська поетеса приїхала викладати в США та стала коханкою американського скульптора. У творі багато відсилок на «Божественну комедію» Данте, бо головна героїня проходить власну сексуальну одісею. Вона подорожє історією новітньої України, яка нагадує кола пекла.

А ось Тарас Прохасько описує стосунки не тільки з інтимною відвертістю, але й науковою точністю. Біолог за освітою  він усе життя тяжів до рослинних метафор та співставлення рослинного світу зі світом людей. Свої переживання він також вивчає як науковець – спостерігає, обдумує та занотовує. А потім видає у вигляді романів або оповідань.

Що почитати: у романі «НепрОсті» письменник у вільній формі осмислює історію Карпат першої половини ХХ ст. Тоді ця територія зберігала у собі архаїчні традиції минулих часів, але при цьому була відкритою для контакту з іншими культурами. Письменник називає це міфом про Карпати, що відкриті для світу.

Івано-Франківець Юрій Андрухович – один з найпомітніших постмодерністів української літератури. Це означає, що його твори читати не так вже й легко, але навряд чи вони здадуться вам примітивними. Сам письменник має ступінь кандидата філологічних наук, тому його читачам треба бути начитаними та ерудованими, щоб розуміти метафори та відсилки в творах Андруховича.

Що почитати: найбільший роман письменника – «Лексикон інтимних міст» – прозвали атласом його внутрішнього світу. Це 111 історій про 111 міст, у яких Андруховичу довелося побувати. Наскільки різні міста, настільки й різний формат творів – це й оповідання, і есеї, і вірші.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ