З 10 червня по 10 вересня 2017 року в Астані проходить міжнародна виставка «EXPO 2017 Astana», гаслом якої є «Енергія майбутнього». Тимчасовий повірений у справах України в республіці Казахстан пан Володимир Джиджора розповів про підготовку України до участі та деталі національного дня.
«Це честь приймати участь протягом всієї виставки, а це з 10 червня по 10 вересня. Але фактично, роботу на ЕКСПО ми ведемо з 16 січня. Рішення про участь було прийняте у листопаді минулого року, ми довго думали, чи долучатися до цієї події, бо все-таки в нас війна і величезні кошти держава витрачає на безпеку (близько 5% ВВП, коли члени НАТО витрачають близько 1,5%).
Проте, це виставка, на якій нам є що представити: ідеї, технології та практичні напрацювання. Більше того, напрацювання вже з Казахстаном. Казахстанці зацікавлені в нашій участі, тому запропонували Україні і ще близько 65 іншим державам світу фінансовий пакет допомоги. Що включає цей пакет? Це надання безкоштовного місця для стенду, розміром 36 кв.м, загальне наповнення і оплата роботи комісара і віце-комісара. Це чудово, що такий набір був запропонований, адже ця пропозиція допомогла прийняти рішення про те, що ми беремо участь.Наша країна ще під час підготовки до виставки заявила про свої можливості. Наприклад, величезна кількість ІТ рішень для виставки в Казахстані зроблена за допомогою або виключно українськими компаніями. Наприклад, коли йшла підготовка до ЕКСПО, Казахстану потрібно було привезти в країну та представити 30 потужних стартапів у сфері нової енергетики. Було бажання, але не вистачало часу. Тоді казахстанська сторона звернулася до українських компаній, які давно і досить успішно працюють на цьому ринку. Наші компанії знайшли рішення і оголосили міжнародний конкурс найкращих стартап проектів у сфері технологій зеленої енергетики. Для участі в конкурсі подали заявки близько 800 компаній, з них методом он-лайн та очного відбору було обрано 30 проектів. В результаті — схвалено спільні проекти за участю Казахстану та різних країн у сегменті стартапів. Це найкращі технологічні рішення за участю передових технологій світу. Формат, сценарій і безпосередньо проведення конкурсу було розроблене українськими компаніями. Одна із таких — Happy Farm».
15 червня відбудеться національний день України, який за задумом організаторів проводить кожна країна. Протягом нього країни презентують себе як націю, етнос, культуру.
«Представники Посольства, фахівці з різних сфер розробляли презентацію, яка була б зрозумілою та вражаючою для казахстанців. Було вирішено, що держава повинна мінімально вкладатися в цей проект, тому почали шукати ідеї, які є простими та характерними саме для України. Відомо, що єдине гасло Казахстану — шанирак. Під єдиним шанираком існують всі етноси Казахстану. Це є об’єднуючим елементом. В Україні таким елементом є рушник. Це традиція, це сімейне світське і сімейне релігійне: ікони прикрашені рушниками, на весіллі стають на рушник, це те, що передається в спадок, те, що мати дарує дочці, це те, що об’єднує покоління.
В київській області є місто Переяслав-Хмельницький. Ми замовили переяславським майстриням виткати рушник вручну. Майстрині декілька тижнів повністю вручну ткали рушник завширшки 1 м 40 см, завдовжки 30 м на дерев’яних верстатах, привезених з різних регіонів України.
Ми маємо документ, який підтверджує прийом заявки на встановлення рекорду цим рушником, і саме на ЕКСПО буде проведена фіксація рекорду України».