Зона відчуження – територія змін

0
3209

Чорнобильська зона відчуження з кожним роком стає все більш популярною серед іноземних туристів. Чим ця територія є сьогодні – однією з візитівок України, платформою для бізнесу, локацією для експериментів? Ми обговорили ці питання з Катериною Павловою, начальницею відділу міжнародного співробітництва та зв’язків з громадськістю Державного агентства України з управління зоною відчуження (ДАЗВ).

Зона Чорнобильської трагедії завжди була чорною крапкою, тягарем для бюджету. Але все змінюється. Останні роки наше агентство займалося її трансформацією. І вже маємо результати. Там активно розвивається туристична сфера, функціонують джерела  альтернативної енергетики та планується побудова глибокого геологічного сховища. Зона відчуження – територія змін.

У 2014-му зону відвідало 8 тис. осіб, а цьогоріч більше 80 тис. Цей феноменальний суспільний інтерес викликав серіал «Чорнобиль» від HBO. Проект популярний по усьому світу, тому більшість туристів –  іноземці. І справді ЧАЕС дуже цікавий з історичної точки зору об’єкт. Це перша атомна станція України, яку ввели в експлуатацію та перша, яку почали знімати з експлуатації. Зараз там функціонує об’єкт альтернативної енергетики – сонячна станція потужністю у 1 МВт. Це також перший досвід для українських АЕС.

Навколо Чорнобильскої зони створено один з найнайбільший заповідників України — Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник. Понад 30 років люди не втручалися в біосферу цієї території, там зародилося дике життя, флора та фауна. Рослини  та тварини отримали можливість відчувати себе вільними як у звичному середовищі проживання.

У складі нашого агентства працюватимуть п’ять спецкомбінатів поводження з радіоактивними відходами, які розташовані в Києві, Одесі, Харкові, Дніпрі, Львові.  Основними завданнями поводження з радіоактивними відходами (РАВ) на державних міжобласних спеціалізованих комбінатах є:

— їхнє збирання та зберігання таким чином, щоб забезпечити уникнення їх негативного впливу на людей і довкілля;

—    підвищення ефективності виробничої діяльності цих комбінатів, передусім забезпечення радіаційної безпеки під час проведення робіт.

Тому активно працюємо над питанням щодо  створення в Україні сховища для захоронення РАВ в глибоких геологічних формаціях.  Серед країн, які мають найбільший прогрес у напрямку створення  сховищ, можна відзначити Францію, Швецію, Фінляндію, Бельгію, США та деякі інші країни. Україна знаходиться лише на початку цього шляху, тому  цікаво і важливо знайомитися з передовим досвідом інших країн світу.

Сховище облаштоване в глибоких геологічних формаціях в прогнозованих геологічних умовах (на глибині декількох сотень метрів і більше від поверхні землі), із системою бар’єрів, які здатні  забезпечити з урахуванням тепловиділення внаслідок природного розпаду радіонуклідів утримання та ізоляцію РАВ на довгостроковий період після закриття сховища.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ