Запам’ятай або помри: як змусити мозок не лінуватися?

0
1344

Якщо вам попався цей матеріал, то напевно ви любите читати науково-популярні статті з практичними порадами. Але чи вдається вам їх запам’ятовувати? Чи трапляються з вами ситуації, коли після прочитання цікавого факту, він тут же вилітає з голови? Тут ми пояснимо, як боротися з цим.

Радимо уважно поставитися до матеріалу, адже від того, наскільки добре ви його запам’ятаєте, залежить те, наскільки ви будете засвоювати і всю подальшу інформацію.

  1. Не припиняйте вчитися.

Не думайте, що ви знаєте все, що може стати в нагоді в житті. Така однобічність обмежує розумову діяльність. Якщо ви займаєтеся одним і тим же протягом багатьох років, то і мозок знаходиться в зоні комфорту. Щоб підбадьорити його, займіться чимось новим – мистецтвом, спортом, наукою. Яке з цих слів вам здається найбільш невідповідним для вашого життя? Ось цим і займіться.

Цю тезу підтверджує дослідження The Synapse Project під назвою «Вплив стійкої взаємодії на когнітивні функції у літніх людей». Вони вивчили те, як різні заняття впливають на пам’ять 60-90-річних осіб. Ті з них, хто займався цифровою фотографією, показали поліпшення в епізодичних тестах на пам’ять. А ось пенсіонери, які в цей час займалися звичним розгадуванням кросвордів, в тестах не досягли успіху.

  1. Гуляйте задом наперед.

Звучить дивно, але ця вправа чудово допомагає подумки повернутися в недалеке минуле. Такого висновку дійшли дослідники з університету Рохемптон в Британії. Вони показували людям картки з набором слів і фотографій та через деякий час просили згадати, що було на них. Кращий результат продемонстрували особи, які в якості експерименту ходили взад-вперед на відстань в 10 метрів, щоб подумки відтворити аркуші.

А нейробіолог Філіп Хайтович і зовсім стверджує, що для подібних маневрів мозку необхідно старатися і будувати нові нейронні зв’язки. За рахунок цього розвивається і підтримується в тонусі мозочок і моторна кора мозку.

  1. Використовуйте сон, як інструмент запам’ятовування.

Ранок вечора мудріший з двох причин. У сну є дві фази – швидка і повільна. Швидка необхідна для того, щоб закріпити епізодичні спогади і засвоїти навички, які ви опанували за день – це може бути їзда на велосипеді або гра на гітарі. Повільна фаза потрібна для «перезарядки» і структурування пам’яті. Тому, прокинувшись вранці, ви виявите, що мозок працює краще, вся інформація «на своїх поличках», а хобі ви оволоділи навіть краще.

  1. Відмовляйтеся від смартфонів хоч на якийсь час.

Калькулятор – це дуже зручне пристосування, але через його зручності наш мозок стає аж надто лінивим. Через якийсь час користування цим пристроєм ми виявляємо, що не хочемо вирішувати навіть найпростіші математичні приклади. Це ж стосується і інших технологій, які знаходяться у вашому смартфоні. Навіщо запам’ятовувати маршрут, якщо є GPS? Навіщо пам’ятати хоч щось, якщо є Google? Зараз ситуація доходить вже до того, що нам нудно дивитися фільм без смартфона в руках.

Потренуйте ваш мозок – вирішите декілька прикладів, прогуляйтеся по незнайомих місцях без GPS і навушників. Упевнений, що це буде важкувато. А це вже страшно.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ