«За кордоном не знають, що робити з банківською системою в період війни» – Віктор Романюк

0
5306
Народний депутат України - Віктор Романюк

Сьогодні рівень довіри до українських банків впав. Після численних грабунків українці, а особливо підприємці, вже не довіряють вітчизняній банківській системі. Лише за 2015-2017 рр. рівень недовіри українців до банків виріс утричі з 19% у 2015 році до 53% у 2017. При цьому, як свідчать дослідження, найбільше кредит довіри втратили банки з українським капіталом.

За моє життя банківська система грабувала мене тричі. Тому як і будь-хто інший, я розумію цю несправедливість: люди працюють, виплачують податки, а держава їх же і грабує. Єдине, чого хочуть українці – це жити з відчуттям стабільності й знати, що та валюта, яку вони відклали, матиме таку ж цінність і завтра, і через тиждень.

У свій час я пропонував припинити діяльність НБУ, передати його функціональні повноваження Європейському центральному банку і запровадити на нашій території грошову одиницю євро або долар. Але цього не сталося з досить простої причини: Національний банк – це величезний платник податків та дуже впливовий інструмент політичного впливу. Тож змінити ситуацію складно. Але можливо.

Банківська система України – класична дворівнева система, в якій верхній рівень представлений Національним банком України, а нижній охоплює комерційні банки з різною формою власності: приватною та державною. Наразі наша система працює таким чином: Національний банк встановлює правила, а усі інші мають грати за ними. У рамках тих економічних умов, що склалися у країні, інші банки не можуть бути відірвані від загальної системи ринку та системи правил і регулювання, які створює Національний банк України.

Після націоналізації Приватбанку держава почала контролювати приблизно 53% банківського ринку, тобто більше ніж на 20% збільшила частку чистих активів. І хоча зараз це ні на що не впливає, у перспективі ми зіткнемося із низкою проблем. Річ у тому, що держава традиційно не була ефективним власником, а державні банки завжди були під політичним впливом. Як результат – більшість кредитів, які роздавали державні банки, стали проблемними. Тобто ці кредити не повертають і в бюджеті країни утворюється прогалина, яка складається з заборгованостей позичальників. Для того, щоб не «потонути» у боргах, які держава сама собі створює, потрібно позбутися цих активів. Тобто цілеспрямовано продавати банки інвесторам, роздержавлювати їх. Але це ще не все.

По-перше, потрібно змінити правила гри на ринку, тому що банківська система завжди була орієнтована не на виробника і реальний банківський сектор, а на спекуляцію. У пріоритеті були спекуляція та заробіток на облігаціях внутрішніх державних позик. І лише третім по важливості йшов реальний сектор економіки. Відповідно, потрібно змінювати пріоритети й повертати на перше місце фінансування банком реального сектора економіки.

По-друге, нам потрібна зовсім інша економічна модель регулювання банківської системи. Сучасна модель побудована на принципах, що диктує Європейський союз і Міжнародний валютний фонд. В умовах України вони практично паралізували кредитування реального сектору економіки. Сьогодні нам потрібні абсолютно інші правила, не схожі на ті, що диктує Європейський банк, МВФ і всі ті консультанти, що сидять у НБ. Інкше це – «дорога в нікуди».

Ми живемо в умовах війни, наше завдання – створювати все необхідне, щоб в Україну надходили інвестиції. Я часто їздив у європейські країни і ставив тамтешнім керівникам фінансового сектору одне і те саме запитання: «Що має робити центральний банк в умовах війни, щоб валюта була стабільна?» На жаль, від жодного міністра я не почув відповіді. Тому що ніхто не знає, що робити в період війни з банківською системою, і це правда.

Сьогодні Україні необхідно створити максимально унікальні умови для того, щоб реабілітувати свою банківську систему, повернути довіру громадян та посилити економіку країни. Потрібно не відставати від сучасних тенденцій та активно залучати сучасні технології: створювати стартапи, які передбачають фінансування фізичних осіб, та Інтернет-банки, де взагалі не буде людей.Лише завдяки комплексному та ґрунтовному підходу до справи  ми зможемо відновити банківський сектор України!

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ