Втілюючи Місію. Зазирни в Майбутнє: Яна Матвійчук (ARENA CS)

0
2573
Яна Матвійчук, власниця та генеральний директор компанії ARENA CS / Фото: artslooker.com

На сьогоднішній день однією з проблем пострадянських країн є те, що влада і бізнес досі вважають культуру слабкою дотаційною сферою, нездатною продукувати конкурентоспроможні твори та генерувати нові цінності. Проте у світі мистецтво давно стало комерційним, а його взаємозв’язок з іншими видами суспільної діяльності – очевидним. Ставши на шлях змін, з 18 – 20 квітня у Національному культурно-мистецькому та музейному комплексі «Мистецький Арсенал» стартуватиме друга сесія дослідницького проекту «Втілюючи Місію. Зазирни в Майбутнє», створена за ініціативи бізнесмена Ігоря Степанова (засновника європейської компанії Sicore і CEO агентства STEPANOV). Метою є формування якісної платформи для комунікації між представниками арт і бізнес-спільноти. В рамках проекту «Втілюючи місію» журналіст Роксана Рублевська запросила учасників, керівників компаній-лідерів вітчизняного ринку, аби разом відшукати нові шляхи взаємодії мистецтва і бізнесу. В однойменній серії бесід кожен з успішних брендів розповідає про ідеологію і свідомість власної компанії, її участь у проекті та внесок у розвиток української культури. 

Сьогоднішньою героїнею стала Яна Матвійчук, власниця та генеральний директор компанії ARENA CS.

Яким чином ваша компанія здійснила перехід від звичайної бізнес-моделі до високоефективної?

Якщо вдатися до визначення, то бізнес-модель – це те, яким чином бізнес заробляє гроші. Компанія ARENA CS надає послуги і сервіс для конференцій та інших бізнес-заходів. Звісно, немає меж досконалості, проте наразі наша модель є високоефективною, адже існує регулярна зайнятість всіх виробничих потужностей. ARENA CS має свою поліграфію, транспортний відділ, відділ по проектуванню декорацій. Головною метою для нас є створення постійного доходу шляхом проведення від 8 до 24 заходів щодня та забезпечення роботою 70 працівників компанії. Ми поділили нашу цільову аудиторію на різні сегменти і створили 4 відділи продажу, які орієнтовані на кожен окремий сегмент замовників.

Що для вас означає поняття «свідома компанія»? Що необхідно для розвитку свідомого бізнесу?

Суперечливе поняття «свідомий» в мене викликає посмішку, адже кожен вкладає в нього якесь своє символічне значення. Тому скажу за себе. Для мене усвідомлення відповідальності апріорі закладене в самій ідеї ведення бізнесу: створення робочих місць, плата податків, на які потім держава розвиває інші галузі. Свідома компанія – та, яка розуміє свою мету. Будь-який бізнес – це в першу чергу люди, що погоджуються з його місією. Як власник, я авжеж вважаю свою компанію свідомою: ми маємо плани, які втілюємо в життя. Всі члени команди розуміють, куди ми рухаємося, і як сумлінно виконані обов’язки впливають на загальний результат.

Яка місія вашої компанії? Як вам вдалося сформувати цінності, які об’єднували б усіх її співробітників?

Наша місія – створювати такі заходи, які допомагають клієнтам продавати їх послуги, створювати культуру всередині компанії. Від діяльності ARENA CS залежить багато бізнес-процесів у фірмі замовника. 60% заходів відбуваються за участю міжнародних інвесторів та гостей, які виїздять із України з остаточним розумінням її сили та потенціалу. Якщо тут втілюють такі приголомшуючі ідеї, демонструють настільки високий рівень сервісу, сюди можна вкладати кошти! Формування цінностей – основне завдання керівництва, проте спочатку вони існують у повітрі, ніде не прописані. Іноді навіть не розумієш, чому професійна людина не втрималася у твоїй компанії, і приходиш до висновку, що тільки ціннісно-орієнтований підбір персоналу гарантує успіх. Цінності – важлива частина корпоративної культури, і це аж ніяк не фінансова зацікавленість. Отже, в нас їх чотири. «Будь вільним – дій. Будь відповідальним – систематизуй. Будь результативним – кайфуй. Будь креативним – створюй». Тепер хотілося б пояснити кожен із названих пунктів. По-перше, в нашій команді співробітники не мають постійного контролю керівництва. Вони можуть використовувати цю свободу для роботи, аби діяти в умовах абсолютної довіри. Проводячи будь-який захід, ми не маємо права на помилку, тому мусимо нести відповідальність за кожен крок. У замовника не буде іншого шансу створити перше враження, і мої колеги добре це розуміють. Якою б творчою особистістю ти не був, повинна бути системність, аби правильно зафіксувати, презентувати та реалізувати плоди своєї праці. Також ми хочемо, щоб всі учасники процесу отримували справжнє задоволення від роботи, інакше зусилля будуть даремними. Креативність – це основа якісного івенту, адже замовники звертаються до нас, щоб бути в центрі уваги.

Чому, на вашу думку, існує певне напруження між бізнес-спільнотою та представниками арт-середовища?

Я тільки починаю знайомство з арт-спільнотою, але наразі не вважаю, що це напруження існує.

Ми знаємо, що успішні промисловці 19-20 століття залишилися в історії завдяки підтримці мистецтва. Який, на ваш погляд, взаємозв’язок між бізнесом і мистецтвом сьогодні?

Хоч за фахом я історик, не хочеться вдаватися в історичні довідки про меценатів, адже їх колекції починалися з домашніх зібрань. Картини купувалися, аби прикрашати величезні будинки і декорування з часом трансформувалося в професійне колекціонування. Іноді я також можу дозволити собі придбати предмети мистецтва, але попри це все ще не маю до арту жодного відношення. Бізнес – це також мистецтво, мистецтво витягати гроші з чужої кишені без застосування сили. Щоб бути підприємцем в Україні, необхідна неабияка творча складова, адже коли ми щось продаємо, експлуатуємо не потреби, а емоції. В мистецтві аналогічна ситуація.

І все ж таки, меценати, чиї імена назавжди закарбувалися в історії мали мотив, який полягав не тільки в особистому інтересі – оточити себе красивими речами. Це було дещо більше. Чому вирішили брати участь у дослідницькому проекті «Втілюючи Місію. Зазирни в Майбутнє»?

Мені дуже цікаво побачити місію своєї компанії очима художника Антона Логова. Сам алгоритм роботи – захоплюючий. Проходить стратегічна сесія, на якій топ-менеджери збираються і говорять про свої цінності. Художники пропускають це через призму свого унікального світосприйняття і втілюють ідею через образи. Компанії ARENA CS важливо брати участь у розвитку вітчизняної культури, адже в центрі її уваги – людина. Я вірю в антропоцентризм. Мислення творчих людей складно вкладати в якісь рамки, ми надаємо їм свободу, але вони повинні віднестися до неї розумно. Митці допомагають матеріалізувати ідеї, активізувати цінності, візуалізувати їх. Для нас проект Ігоря Степанова – філософський, адже всі багаторічні надбання можна побачити в одному арт-об’єкті.

Чому для вирішення бізнес-завдань потрібно залучати людей мистецтва?

Мені здається, можна співпрацювати, не порушуючи кордонів. Мистецтво – це нові ідеї, які потрібні бізнесу. Своїм співробітникам ми завжди пропонуємо відвідувати галереї і долучитися до процесу самоосвіти. Якщо арт може допомогти у реалізації мети – це необхідно використовувати.

Чи згодні ви з твердженням, що культура підтримує організацію, дозволяє знайти і втілити в життя її стратегію, виконати місію, що саме вона впливає на успіх компанії, адже демонструє людський капітал. Якщо так, то чому?

Якщо бути відвертим, то кожен бізнес може діяти і творити без місії, тим паче без мистецтва. На ринку є безліч компаній, які почули поняття «місія» відносно нещодавно. Звісно, світ змінюється, як і люди в ньому. Всі хочуть реалізації свого потенціалу. Сьогодні всі без виключення можуть створити власний бренд, стати зіркою за один день завдяки соціальним мережам. Тому компанії не ігнорують цей факт. Коли підприємець починає свою справу, він ставить за мету покращення свого рівня життя. Згодом, коли всі базові потреби задоволені, він бажає чогось цікавого і нового. Тут приходить на допомогу культура та мистецтво, вони допомагають створювати міфи. Існує цікава теорія: 150 людей в компанії може об’єднати будь-що, але якщо співробітників більше, потрібна велика мета, зрозуміла кожному.

Ваші клієнти і співробітники проявляють інтерес до мистецтва?

Думаю, сьогодні всі цікавляться мистецтвом, це стає частиною буденності. Воно активізує внутрішні резерви людини, його вищі цінності.

Чи відкриті ви до експериментів художника? Які ваші очікування?

Якщо чесно, то ні. Ми не готові і з острахом відносимося до експериментів. Думаю, в результаті можемо отримати те, чого не зрозуміємо, проте все ж таки хочемо бути долученими. Цікавість перемагає бажання контролювати, і ми з нетерпінням чекаємо на те, чим саме нас здивує Антон Логов.

Які ваші власні уподобання в мистецтві?

Я дуже люблю Бароко, архітектуру Риму, захоплююся роботами Караваджо, Рембрандта, Кранаха. Для мне мистецтво – те, чого немає в щоденному бутті, щось величне і прекрасне.

Чи маєте намір надалі продовжувати взаємодіяти з культурним сектором після закінчення сесії проекту? Якщо так, то яким чином? Можливо, це буде формування унікальної корпоративної колекції, проведення лекцій з мистецтва для співробітників чи позиціонування філантропічних інтересів організації?

Наразі не можу сказати точно, але впевнена, що креативна складова є нашою цінністю, а отже мистецтво також стане для нас орієнтиром. Ми хочемо підтримувати і розвивати творчість в наших співробітниках. В майбутньому зацікавлені створити галерею з корпоративною колекцією, в якій всі роботи будуть виключно філософської спрямованості.

Автор: Роксана Рублевская
По матеріалам ArtsLooker

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ