Український ринок праці: сьогодні/завтра

0
3431

Все більше процесів автоматизуються. Сучасні люди замовляють продукти в інтернеті, визивають таксі через мобільні додатки, користуються касами самообслуговування у супермаркетах. Існує  думка, що скоро більшу частину роботи виконуватимуть машини, а серед людських чеснот цінуватиметься лише оригінальність мислення, яку ми протиставлятимемо всепоглинаючому автоматизму. Україна переживає стрімкі зміни на ринку праці. Про це розповідає Вячеслав Сотник, директор по маркетингу компанії hh.ua | grc.

 

Стрімка автоматизація робить деякі професії непотрібними. Які вакансії вже відійшли на другий план, а які відімруть у близькому майбутньому?

Звичайно, що спеціальне обладнання та програмне забезпечення здатні як оптимізувати бізнес-процеси і підвищити ефективність, так і призвести до масової ліквідації робочих місць. Наприклад,  нещодавно cінгапурський Esquire випустив журнал, написаний AI-ботом. І за словами головного редактора видання Нормана Тана (Norman Tan), загалом бот має бути більш об’єктивним та продуктивним.

А згідно з доповіддю «Майбутнє робочих місць», яку було оприлюднено в рамках Всесвітнього економічного форуму, в майбутньому проблеми з працевлаштуванням можуть чекати на бухгалтерів, адміністративних та виконавчих секретарів, поштарів, фінансових аналітиків, касирів, механіків, заводських робітників, водіїв автомобілів, фургонів, менеджерів з туризму, інсталяторів електроніки, адвокатів, банківських службовців та ін.

Проте варто зважати на те, що світові тенденції і українські реалії часто не співпадають. Наприклад, за прогнозами, попит на робітничий та адміністративний персонал має поступово знижуватись, але серед українських роботодавців ми бачимо позитивну динаміку у кількості пропозицій про роботу для таких спеціалістів.

Які професійні якості можна протиставити прогресу з його змінами? Хто буде незамінним?

Великий акцент зараз потрібно робити на безцінних «людських» якостях: креативності, емоційному інтелекті, ініціативності. Поширення автоматизації відкриває можливості для ще більшого розвитку творчості та оригінального мислення. Але на загалом прогресу варто не протистояти, а все ж адаптуватись під нього. Це значить і опановувати знання з різних галузей, адже нові спеціальності будуть знаходитися на стику різних професій, і розвивати гнучкість мислення, і прокачувати технічні навички, і бути готовим вчитись все життя.

 Які професії зараз найбільш популярні?

Вже декілька років поспіль найбільшим попитом серед роботодавців користуються розробники програмного забезпечення, спеціалісти з продажів та менеджери по роботі з клієнтами, маркетологи та PR-менеджери. На вакансії для таких спеціалістів приходиться по 10% – 15% від загальної кількості пропозицій про роботу. Але й пошукачі за цими професіями досить активні в питанні пошуку роботу. А от робітничий та виробничий персонал, спеціалісти з інсталяції та автосервісу – в дефіциті. Часто на одну подібну вакансію припадає менше 1 резюме.

Як часто українці шукають роботу не по спеціальності, за якою навчались?

Робота не по спеціальності – досить поширене явище і не тільки на українському ринку. З одного боку, це говорить про недостатньо глибоку профорієнтацію серед молоді та неповну поінформованість щодо реальних потреб бізнесу. Але з іншого – змінювати роботу, змінювати спеціальності, шукати себе – це нормально і навіть добре. Наприклад, майже чверть з тих, хто працює не за спеціальністю, говорить, що це сталось через втрату інтересу й розчарування у вибраній професії. Залишатись на такому місці – це шлях до професійного вигорання та більш глибоких емоційних та психологічних проблем. Наприклад, на hh.ua | grc один пошукач може розмістити  до 20 резюме, адже людина може мати хист та досвід у декількох професіях, і бажати реалізувати себе у різних напрямках. Ми таку можливість надаємо.

На які пункти резюме роботодавці звертають найбільшу увагу?

Звичайно, що головне, що цікавить роботодавця – практичний досвід, навички та досягнення пошукача за останні 5 років. Чим лаконічніше та змістовніше претендент зможе їх описати (ще й бажано їх «оцифрувати») – тим більші шанси на працевлаштування. Хоча зараз все частіше лунає думка про те, що акцент при прийомі на роботу переміститься в царину soft skills: креативність, вміння переконувати, вміння співпрацювати, адаптивність, таймменеджмент. Адже такі навички дозволяють краще підлаштовуватись під умови нашого мінливого світу.

Як ви знаходите та приваблюєте спеціалістів?

Головне, чим ми приваблюємо спеціалістів, – це база якісних та перевірених вакансій, над розширенням якої ми постійно працюємо. А для швидкої орієнтації в пропозиціях про роботу для пошукачів є точний і «розумний» пошук, можливості якого можна порівняти з Google. Велику увагу приділяємо створенню контенту, який міг би супроводжувати пошукачів протягом усього кар’єрного шляху: від порад, як скласти перше резюме, до рекомендацій, як реалізувати себе кандидатам після виходу не пенсію. Ми співпрацюємо з Центрами Зайнятості та вищими навчальними закладами України, ми рекламуємось на ТВ, радіо, а також використовуємо різні digital-інструменти просування. Наприкінці весни 2019 року ми запустили розвиваючий проект вебінарів для пошукачів – Talent ON та Telegram-канал з однойменною назвою – @talent_on. На заходи ми запрошуємо лідерів думок, експертів українських і міжнародних компаній та міжнародних організацій, які діляться лайфхаками та стратегіями пошуку роботи мрії. Більш того, ми завжди відкриті для по шукачів, які приєднаються до dream team hh.ua | grc.

 Як перевіряєте чи відповідають оголошення  дійсності? Що ви робите із незаконними? Як боретеся з умовними  ескорт-компаніями, які прикриваються оголошеннями перекладацького бюро і подібними?

Опубліковані вакансії проходять ручну модерацію. Тобто ми перевіряємо, чи дійсно існує юридична особа від імені якої розміщено пропозицію про роботу, чи відповідають зазначені вакансії КВЕДам діяльності компані.  Ми не допускаємо розміщення інформації, що обмежує права пошукачів за статтю, віком тощо. Слідкуємо, щоб опис вакансій був інформативним. Хоча недоброчесні роботодавців гарно маскуються, і вакансія, яка на перший погляд виглядає абсолютно коректно, має на увазі роботу із зони, так скажемо, сірої моралі. В такому випадку ми просимо пошукачів, які натрапили на такі випадки, повідомляти про них. Ми, в свою чергу, дуже уважно реагуємо на подібні звернення, перевіряємо всю інформацію та, в разі необхідності, блокуємо такого роботодавця.

Яка головна соціальна місія hh.ua | grc? Що для вашої компанії корпоративна соціальна відповідальність?

Ми працюємо, щоб ви реалізовували себе. Так я можу сформулювати місію компанію. І це стосується, як реалізації професійного потенціалу пошукачів, так і бізнес-потенціалу компаній, який в повній мірі розкривається тільки при залученні у штат найбільш підходящих співробітників. І в цьому контексті я можу виокремити 3 головні напрями:

  • Ми сприяємо професійному та особистісному розвитку українських пошукачів;
  • Ми працюємо над посиленням інклюзивності на українському ринку праці, співпрацюючи, наприклад, з БФ «Трудолюб» та сприяючи встановленню соціального тренда на працевлаштування людей поважного віку;
  • Ми створюємо для наших клієнтів екосистему послуг, яка включає в себе, окрім іншого, дослідження ринку, освітню інфраструктуру, офлайн- і онлайн-майданчики для обміну досвідом і думками.

▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️
Community magazine
creative economy ▫️HR ▫️innovations
Розкажіть власну історію
☎️+38 093 586 78 00
info@community.com.ua
#community_magazine

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ