Тетяна Винник: «Діти мають чути рідну мову та повагу до неї з боку держави, а не тільки носити вишиванку для годиться»

0
2381

З 18 по 21 вересня на Чернігівщині успішно відбувся II Міжнародний фестиваль інтеграції слова у сучасному арт-просторі «Lуtavrу».  В рамках фестивалю мешканці міст насолоджувалися сучасною українською та світовою літературою.  На своїй сторінці у Фейсбук, очільниця ГО “Центр новітніх ініціатив та комунікації” Тетяна Винник, натхненниця та менеджер проекту, написала, що за три  робочі дні фестивалю було проведено гала-концерт, 80 заходів в освітніх закладах, прийняли 50 учасників з України та зарубіжжя (перекладачі, актори, режисери, письменники, драматурги, музиканти), задіяли 5 міст Чернігівщини, провели Чернігівський обласний конкурс Лазаря Барановича серед дітей та молоді, п’ять краєзнавчих екскурсій , видали альманах з творами учасників фестивалю, який організатори даруватимуть бібліотекам та школам Чернігівщини. Докладніше про фестиваль та взагалі про роль книжки поговоримо з головою Громадської організації «Центр новітніх ініціатив та комунікації», письменницею та організаторкою проекту Тетяною Винник.

Фестиваль «Литаври» з’явився у 2016 році, проте зарекомендував себе як культурний захід міжнародного рівня. Яка ідея фестивалю і чому така назва?

Фестиваль “Литаври” задумувався як проект в якому ми трансформували слово в різні види мистецтва. Ідея фестивалю мала просвітницьке значення. Литаври – це давній козацький інструмент, який сповіщав про небезпеку та служив для координації війська. У нашому випадку – це активізація творчих сил Чернігівщини та поширення просвітницької мети в регіонах.

Хто сприяв здійсненню проекту?

Партнерами фестивалю є Чернігівська обласна рада, Ніжинська, Куликівська, Корюківська міська рада, ОДА, ГО “Медіа-центр “Свобода слова нового століття” (м. Корюківка, Віктор Татарин), МГО “Альтернатива” (м. Корюківка,  Володимир Онищук), ГО Волонтерський рух «Безкоштовні курси української мови” (м. Чернігів, Людмила Зіневич), Літературно-меморіальний музей-заповідник М. М. Коцюбинського, Культурно-мистецький центр “Інтермеццо”, а також ми дякуємо кільком кав’ярням, бібліотекам, багатьом школам, ліцеям, вузам, дитсадку № 13 у Ніжині. Головним Спонсором фестивалю другий рік поспіль є Чернігівська обласна організація Аграрної партії, фракція Аграрної партії України Чернігівської облради, допомогу надали також Булах В.М. (Бахмач) та Охонько С.М. (Ніжин).

Сьогодні багато говорять про національно-патріотичне виховання. Яким воно має бути?

Слово як інструмент самоосмилення має бути першим пунктом в розробці програми з патріотичного виховання. Діти мають чути рідну мову та повагу до неї з боку держави, а не тільки носити вишиванку і відзначати державні свята для годиться.

Чому, на Вашу думку, важливі такі фестивалі в регіонах?  

Сьогодні Україна має багато різних фестивалів. Здебільшого вони організовуються громадськими активістами. Фестивалі, які б популяризували українську книгу та проводили літературні читання, стали дуже модними не тільки на заході України, але й на сході. На Чернігівщині іноді проводяться поетичні читання, проте фестиваль “Литаври” ознайомлює не тільки із сучасною українською літературою, але із зарубіжною та несе просвітницьку місію. На фестивалі створено культ книги, з якою письменники йдуть в навчальні заклади, бібліотеки та кав’ярні. На кілька фестивальних днів Чернігівщина перетворюється на просвітницькі майданчики. Безпосереднє спілкування дітей та молоді з авторами, можливість поставити їм запитання надважливо для дитини. Велику роботу фестиваль проводить з управліннями освіти, залучаючи компетентну допомогу творчого об’єднання дитячих письменників при Національній спілці письменників України. На фестивалі велику увагу приділяли виступам в школах та дитсадках.

Такий фестиваль дозволяє ознайомити з сучасним літературним простором України та зарубіжжя, надає інформацію відкриває можливості доступу до професійних письменників, імена яких вивчаються в школі. Для маленьких містечок, для яких є дефіцит інформації, це дуже важливо.

Пані Тетяно, чи важко громадським організаціям співпрацювати з владою?

Владі важливо розуміти, що громадські активісти не конкурують з владними структурами, а навпаки допомагають розвивати місто. Такий фестиваль як “Литаври” тісно співпрацював з управліннями освіти та культури, оскільки проблеми, які прагне вирішити проект, це проблеми з якими мусять боротися владні установи на місцях. Тісна співпраця чиновників та громадських активістів дасть більше користі для спільної справи.

Яка роль держави у формуванні гуманітарного простору країни?

Оскільки неякісна графоманська література  має можливість безперешкодно видаватися, вона легко потрапляє до рук дітей. А це є особливо небезпечно, тому що може травмувати дитячу психіку, виховує несмак та нерозуміння високоякісного тексту. Саме тому міські управління освіти повинні співпрацювати з творчим об’єднанням дитячих письменників, де зможуть отримати фахові поради про якісні книжки, новинки та запросити професійного письменника в дитячу та молодіжну аудиторію. Оскільки процес децентралізації провадиться в життя, важливо щоб влада в маленьких містечках опікувалася бібліотеками та турбувалася про наявність книгарень, де б продавалася сучасна література, особливо – дитяча.

Пані Тетяно, чи конкурує книга з електронними джерелами?

Це залежить від того, чи батьки привчили дитину читати. Якщо дитина не звикла читати, вона не буде брати до рук ні паперову, ні електронну книгу. Питання в іншому: якщо доросла людина за потреби може користуватися електронною книгою, то дитині важливо тримати в руках книжку з красивими ілюстраціями , відповідним шрифтом (не менше 14-го кегля) та якісним папером. Книжка має приваблювати зовні, аби її хотілося взяти до рук. Тоді дитина, ймовірно, захоче її прочитати. А взагалі пропаганду читання має взяти на себе держава, а не тільки громадські активісти, школа, родина. Розробити спеціальну програму для популяризації та експлуатації книги дітьми та молоддю.

Дякую за розмову. Бажаю, аби Ви знаходили більше однодумців та розвивалися.

Розмовляв Віктор Татарин

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ