Не тільки Tetris Challenge. Для чого використовують дрони?

0
4228

Ще декілька років тому безпілотники вважалися розвагою, а сьогодні вони активно використовуються в більшості виробничих процесів. «Весь топ-100 головних промислових компаній України залучає дрони», – стверджує Валерій Яковенко, засновник компанії DroneUA. Його знайомство з цими апаратами було продиктовано забавою і цікавістю. Зараз же Валерій бачить в технології безпілотників спосіб економії. Економії грошей та енергії.

Спочатку дрони були для мене розвагою, своєрідним втіленням мрії. Всі люди хочуть літати, правда? Але рясне безцільне використання безпілотників набридло. Тепер розглядаю їх як елементи промислової діяльності. Основна перевага дронів не в забаві, а в грошах, які вони можуть економити бізнесу, і в виробничих процесах, які здатні поліпшити.

Звичайно, безпілотники можна використовувати для розваги. З їхньою допомогою на публічних заходах влаштовують ефектні перенесення прапорів, конструкцій, декорацій. Популярності набирають перегони дронів. Безпілотники малюють світлові фігури в небі і так далі. Але це мені не дуже близько. У Drone.ua було декілька невдалих спроб почати бізнес в цьому напрямку. У підсумку ми усвідомили, що є чітка спеціалізація і не варто займатися усім. Дрони настільки великий ринок, що кожна галузь є величезним сегментом для бездротових технологій.

Безпілотники використовують в сільському господарстві, добувній промисловості, енергетиці. Абсолютно всі промислові ніші можуть удосконалитися за допомогою дронів. Вони отримують всю необхідну інформацію швидше і якісніше. Вже не кажучи про те, що іноді в інший спосіб ці дані взагалі не добути.

Якщо за приклад взяти аграріїв, то в сільському господарстві є декілька методів використання дронів. Перший – моніторинг. З рівня землі не можна побачити всю картину, що відбувається на полі. Якщо там знаходиться вогнище збудника або полягла пшениця. Щоб розглянути проблему, необхідно освоювати повітряний простір. Другий напрямок – точне землеробство. Дрони створюють припис з нанесення добрива для техніки. Це економно, адже дозволяє вносити речовини туди, де вони потрібні, а не повсюди. Також допомагає створити більш органічні умови для агровиробництва. У підсумку ви отримуєте сільськогосподарську продукцію без тієї кількості домішок, які вносяться, якщо працювати з полем «по-старому». У Китаї в цьому році технологія обприскування була застосована на 13,3 млн гектар.

І ще один важливий момент – дрони, на відміну від коней, не топчуть посіви. Це економить 4% повернення інвестицій з усього врожаю.

Ми прихильники кооперації – рекомендуємо фермерам купувати дрони у складчину. Адже річ недешева. До того ж, одна справа купити, а інша справа утримувати. Комплект може коштувати до $ 20 тисяч, а використання – $ 10 на гектар. Зате управляти нескладно. Дрони сучасні настільки, що можуть обійтися без допомоги людей. Навіть ми користуємося автопілотом – просто ставимо завдання, а апарат виконує всю роботу сам. Від зльоту до посадки. Основний обов’язок людини – забезпечити безпеку процесу.

Все затверджено на законодавчому рівні, зареєстровано в Мін’юсті. Дрони вже повноцінні учасники повітряного руху. Навіть неповнолітній людині можна придбати апарат, але при цьому зони його польотів будуть обмежені. До 50 метрів в межах міста. 120 метрів, коли немає зон, що обмежують. Якщо власник все-таки хоче, щоб його дрон літав вище, він повинен реєструватися, як учасник повітряного руху. А ось ця функція доступна тільки повнолітнім.

Світ дуже змінився і в аспектах приватної та конфіденційної інформації. Людям, які турбуються про те, що за допомогою дронів можна влаштовувати слідкування, я можу сказати, що проблема не в безпілотники, а в теперішньому часі. Зараз можна кредиткою оплатити супутниковий знімок, і побачити будь-який об’єкт у світі з деталізацією до 30 см. Якщо говорити про приватне життя, то за законом людині належить повітряний простір над його будинком тільки до третього поверху. Далі вона вже ні за що не несе відповідальності. Якщо над якоюсь будівлею пролітає дрон на висоті четвертого поверху, то у його власника немає ніякої заборони на фільмування. Але є заборона на використання цієї інформації, якщо вона має особистий характер.

Для мене дрони стали частиною професійного життя. Удома немає жодного апарату – все на роботі. Якщо говорити про мою особисту колекцію, то вся вона тут, в моєму офісі на території двох поверхів. Кожен дрон я тестував особисто, досконально вивчав. Кожен пройшов через мої руки. У наших апаратів є імена. Коли зайшла мова про те, щоб призначити ідентифікатори для дронів, мої колеги вибрали імена супергероїв. У нас є усі – Локі, Блейд, Халк, Грут, Альфа.

Я дивлюся на дрони, як на елемент екосистеми роботів. Всю цю сферу чекає масове споживання, їх буде все більше, вони стануть автоматизованішими, займатимуть нові ніші, витіснятимуть старі бізнес-процеси. Ми знаходимося на початку довгого шляху.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ