Електронний арешт рахунків унеможливить уникнення відповідальності несумлінними боржниками — адвокат

0
2375
Михайло Гончарук., адвокат, керуючий партнер Honcharuk & Partners law firm

Можливість автоматичного (електронного) арешту банківських рахунків за рішенням суду унеможливить уникнення відповідальності несумлінними боржниками та підвищить якість виконання судових рішень. Таку думку в інтерв’ю Community висловив адвокат, керуючий партнер Honcharuk & Partners law firm Михайло Гончарук.

«Зазвичай, у нас, щоб розпочати процес виконання судового рішення потрібно щонайменше два-три тижні. Оскільки після того, як суд ухвалить рішення, адвокат має отримати виконавчий документ, а потім звернутися з ним до органу виконавчої служби, подавши туди необхідні папери. Після цього виконавча служба виносить постанову про відкриття виконавчого провадження; ще через якийсь час у державного виконавця дійдуть до нього руки, і він надішле до банку вимоги щодо арешту рахунків боржника. Всі ці дії потребують часу. З приватним виконавцем, можливо, буде швидше, але все одно потрібно декілька днів», — говорить Гончарук.

«І якщо рахунок буде арештовано автоматично протягом кількох або однієї години після ухвалення судом відповідного рішення, то це значно прискорить процес його виконання. На мою думку,  це було би добре. Це той випадок, коли використання технологій пришвидшує і певним чином гарантує виконання судових рішень. Адже, якщо якась із сторін справи бачить, що програє, то часто намагається скористатися всіма можливостями приховати свої кошти: вивести їх з рахунків, аби унеможливити арешт.. В той час, поки адвокати стягувача будуть носити папери між судом, банком та виконавцем, боржник може встигнути сховати гроші, і зробить неможливим виконання судового рішення», — підкреслює адвокат.

Нагадаємо, що голова Департаменту з питань правосуддя та національної безпеки Міністерства юстиції України Олександр Олійник повідомив, що Мінюст планує запровадити практику електронного арешту рахунків за рішенням суду. За словами чиновника в такому разі процедура арешту триватиме лише близько однієї години. Згадану практику українські чиновники хочуть запозичити із досвіду Хорватії. За словами Олійника, лише через кілька років після введення електронного арешту коштів за оцінками Світового банку «Ведення бізнесу-2017» Хорватія піднялася з 52-го на 7-е місце.

Заступник міністра юстиції Сергій Шкляр підтримав запровадження електронного арешту рахунків, посилаючись на те, що воно критично необхідно Україні, бо допоможе підвищити відсоток виконання судових рішень.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ