Останнім часом українська валюта сильно падає на ринках відносно долара США та Євро. Протягом останнього півріччя Гривня мала, загалом, стабільні показники, але з середини серпня цього року ситуація почала стрімко змінюватись. За період з 15 серпня до сьогоднішнього дня гривня втратила у вартості до долара США майже 1.5 грн. Така ситуація на ринку валюти здебільшого лякає українських громадян та викликає невпевненість щодо подальшої стабільності, тому що у більшості підприємців в Україні бізнес прив’язаний до курсу долара відносно гривні.
Але, тим не меньш ситуація залишається такою, що гривня може продовжувати втрачати свої позиції відносно світових валют та її девальвація є невідворотньою через переважання імпорту над експортом в українській економіці.
Днями український Прем’єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що подіння гривні є ні чим іншим як “сезонними коливаннями” та у найближчий час курс стабілізується.
“Я вважаю, що ніяких ринкових підстав для того, щоб українська валюта якимось чином була знецінена, на сьогодні немає” – поділився Прем’єр
Також він додав, що у вересні цього року Україна очікує транш від Міжнародного Валютного Фонду. За останній час країна продемонструвала позитивну динаміку та уряд передбачає подальшу співпрацю.
Тим часом в НБУ повідомили, що ситуація з курсом гривні є контрольованою, тому непередбачених стрибків національної валюти вверх не буде, але у перспективі девальвація приблизно на 20% – нормальна.
“Ситуація повністю контрольована. Та волатильність, яка є, не виходить за межі надлишкової. Динаміка обмінного курсу залишається узгодженої з нашими цілями по інфляції 12% в цьому році і 8% в наступному. У нас є можливості для контролю за процесом” – заявив представник НБУ
Також він зазначив, що Національний Банк України не може повернутися до політики “фіксованого курсу” гривні, яка проводилась у минулому через її недоліки та поганий вплив на макроекономіку у перспективі.
“Ми не можемо повернутися до режиму фіксованого курсу – політики, яка спостерігалася в 2011-2013 рр., Яка як раз в значній мірі призвела до акумулювання тих макроекономічних дисбалансів, які посилили фінансово-економічна кризу на початку 2014 року “, – відмітив директор департаменту монетарної політики і економічного аналізу НБУ Сергій Ніколайчук
Експерти відмічають, що нинішя девальвація гривні викликана через активізацію закупівлі газу та вугілля для отоплювального сезону в Україні, а також різкого падіння одного із головних подуктів ексопрту України – пшениці. З початку 2016 року ціни на пшеницю впали на 20%. Схожа ситуація і з цінами на кукурудзу.
Проблема залишається нагальною. Поки що джерела для виторгу іноземної валюти в Укрїані це здебільшого: продукти хімічної промисловості, метали, агро-продукція, мінеральні продукти, машинне устаткування та еспорт послуг.
Розвинуті конкурентноздатні країни світу здебільшого експортують високотехнологічні товари з доданою вартістю, тому їх ексортний виторг валюти меньш залежний від тих, хто орієнтується на експорт палива та первинної сировини з низькою доданою вартістю, а тому страждають від періодичного зниження ресурсних цін.