Через «зелену» енергетику електроенергія може подорожчати на 46% — голова «Укренерго»

0
2031

Якщо не змінювати структуру енергосистеми України, то на 2022 рік ми обмежимо атомну генерацію на 1000 МВт, а оптова ринкова ціна зросте на 46%. Це заявив Всеволод Ковальчук, голова «Укренерго» під час круглого столу на тему «Нові підходи до стимулювання виробництва енергії з відновлюваних джерел».

Ковальчук додав, що 2022 року при тому рівні зацікавленості реальних інвесторів, який ми маємо сьогодні, встановлена потужність відновлюваних джерел енергії буде знаходитися в районі 6,5-7 тис. МВт. Якщо взяти приблизний коефіцієнт їх одночасного використання в електросистемі (75%), то за розрахунками «Укренерго» у 2022 році реальна доступна електроспроможність відновлюваних джерел енергетики (ВДЕ) буде складати 4,5-4,8 тис. МВт.

«Ліворуч на зображенні (див. нижче — ред.) ми бачимо, як зараз набирається добовий графік різними видами генерацій. Ми змоделювали цю ж схему, якою вона може би бути у 2022 році, виходячи з тих планів, які ми бачимо, відповідно до виданих технічних умов і до темпів будівництва, які є доступними. Очевидно, що збільшується частка електроенергії виробленої на сонячних і вітрових електростанціях. Якщо ми нічого не будемо змінювати в архітектурі мережі при вирішенні питання, що робити з тепловою та атомною генерацією, то в 2022 році ми будемо мати обмеження атомної електростанції в 1000 МВт. Крім того, в окремі години нічних провалів — додаткове обмеження видачі потужності вітровими електростанціями. Або, якщо ми хочемо зберегти, наприклад, частку виробництва атомними електростанціями, то ці 1000 МВт обмеження «Енергоатому» перейдуть на обмеження вітрових електростанцій. Ми не зможемо обмежити ТЕС генеруючих компаній, тому що у нас фізично в системі не вистачить резервів перекривати різницю споживання відповідно до добового коливання попиту і балансувати нерівномірності» — сказав він.

Другим фактором, що вплине на енергосистему України у 2022 році стане ціноутворення. “У нас кінцевий споживач у вигляді домогосподарства платить, по суті, тільки ціну виробленої електроенергії. Тому якщо ми в поточну модель ціноутворення поставимо ту частку ВДЕ, яку ми бачимо на правому графіку (див. рис. вище — ред.), то поточна ОРЦ зросла би ще на 46%. І навіть без дотаційних сертифікатів, вона би перевищила поточні ринкові ціни у Західній Європі суттєво”, — вважає Всеволод Ковальчук.

«Ми маємо розуміти, що підтримка ВДЕ потребує грошей, щоб ми забезпечувати необхідну кількість резервів. Немає сенсу її забезпечувати заради розвитку чистої енергії за рахунок інвестицій у вугільні електростанції, — зазначив очільник «Укренерго». — Будівництво будь-якої нової генерації для балансування (а без неї ми не можемо обійтися) — це або система накопичення, і тоді багатократне перевищення встановленої потужності-альтернативи, аби ми змогли забезпечувати вже по енергії, а не по потужності. Або ми маємо розвивати інші якісь технології, більш чисті. Але справа в тому, що одночасно ці процеси не працюють».

На думку Ковальчука, аби вирішити цю проблему потрібно створити додаткові 1000 МВт балансуючих потужностей в енергосистемі України. Вони можуть бути створені або за рахунок збільшення встановлених потужностей гідро-, гідроакумулюючих електростанцій, або за рахунок встановлення Energy Storages (накопичувальних систем — ред.) з використанням будь-яких інших технологій, що вимагає значних інвестицій.

Ковальчук підкреслив, що за всі ці новації буде платити саме кінцевий споживач. «Якщо не в ціні компенсації, через гарантованого покупця і тариф оператора системи передачі, то він заплатить це в будь-якому разі через вартість послуги на ринку допоміжних послуг по цьому самому резервуванню та балансуванню», — додав він.

«Ні в якому разі не можна ревізувати поточні умови. Всі, хто вже зараз дійшов до підписання догорів на приєднання, які вже зараз знаходяться на певній стадії, мають отримати той тариф, під який вони формували свою бізнес модель. І оце вони вже тут намальовані, – додає Всеволод Ковальчук. – Я кажу про ті потужності, які будуть після тих, що ми вже порахували в цей баланс. Для них треба зробити економічну модель, аби всі стейкхолдери розуміли наслідки. Щоб потім у нас хороші ідеї знову не розбилися через те, що через рік вибори і не можна підвищувати тарифи».

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ