e-Residency – безхмарне майбутнє для українських підприємців?

0
6285


Головна перевага для е-резидентів – це середовище, яке сприяє та стимулює вкладати час у насправді важливі речі, такі як розвиток бізнесу. Той час, який деінде витрачають на звітування чи бюрократію, естонські компанії вкладають у свій розвиток.

Уникнути зайвої бюрократії, заплатити усі податки онлайн та зареєструвати компанію за 18 хвилин – звучить як міф, згодні?Поспілкувавшись з Олексієм Воронковим, керівником з розвитку програми e-Residency на зовнішних ринках, ми спростували усі міфи щодо реєстрацій та подвійного громадянства у Європі.

Зараз увесь світ переходить до цифрового виміру. E-Residency – один із найяскравіших прикладів стрімкого розвитку. Розкажіть, що це таке та як користуватися даною функцією.

E-residency, або програма електронного резидентства, це унікальний сервіс, який створили у 2014 році. Він дозволяє громадянам будь-яких країн, не змінюючи місця проживання, користуватися тими ж правами та можливостями, які мають громадяни Естонії. Перш за все це цікавить тих, хто хоче відкрити європейську компанію та вести бізнес із західними партнерами.

Користуватися цим сервісом дуже просто – для цього достатньо заповнити онлайн-анкету та отримати картку е-резидента. Вона візуально схожа з українськими ID паспортами, лише замість фотографії там спеціальний чіп. При отриманні картки видають також пристрій, який дозволяє підключати картку та користуватися сервісом.

Чому з усіх країн дана ідея електронного резиденства виникла саме у Естонії?

Естонія відома своїми цифровими рішеннями для державних послуг: 99% з них там надають онлайн – від реєстрації новонароджених і до податкового звітування. І це, до речі, перша країна, де доступ до інтернету визнали невід’ємним правом кожної людини. У цей ж час, ще не всюди у світі люди дійсно його мають чи можуть вільно реалізовувати свій потенціал.

Тому естонці придумали спосіб, як дати будь-кому ті ж можливості втілювати свої ідеї та амбіції, які мають вони самі. Ми пишаємося тим, що e-residency створило перше абсолютно інклюзивне суспільство. Суспільство цифрових громадян.

Які переваги отримує підприємець, що зареєстрував свою компанію у такий спосіб?

Головна перевага для е-резидентів – це середовище, яке сприяє та стимулює вкладати час у насправді важливі речі, такі як розвиток бізнесу. Той час, який деінде витрачають на звітування чи бюрократію, естонські компанії вкладають у свій розвиток. Податкову декларацію можна подати онлайн, а найшвидший час реєстрації компанії внесений у Книгу рекордів Гіннеса (лише 18 хвилин!).

Естонія входить до ЄС та зони використання євро. За рейтингом Doing Business, у якому Світовий Банк оцінює наскільки легко вести бізнес у країні, Естонія посідає 12 місце. А от конкурентоспроможність оподаткування там взагалі найвища у світі, як мінімум тому, що естонці мають 0% податку для прибутку, реінвестованого у бізнес.

Якщо казати про Україну – чим дана програма цікава для українців?

Українці активно користуються програмою e-residency та складають майже 7% нашого е-суспільства. Зараз це понад 3 тисячі е-резидентів з України, які заснували понад 600 компаній у Естонії. Переважно це люди, які або відкривають новий бізнес в Естонії, або розширюють українську компанію на міжнародний ринок.

Як нам кажуть е-резиденти з України, так їм легше працювати з партнерами з США та Європи. Перш за все через сприятливість середовища та ведення бізнесу повністю онлайн, але також через доступ до таких сервісів, як Paypal, наприклад.

Які податки повинен сплачувати е-резидент?

Електронні громадяни, які ведуть бізнес у Естонії, сплачуватимуть корпоративний податок саме там. Якщо для реінвестованого прибутку він складає 0%, то на виведений капітал (дивіденди) діятиме ставка 20%. Як ці кошти оподатковуватимуть там, де людина перебуває фізично, залежить від країни. У випадку України є угода з Естонією про запобігання подвійного оподаткування, яку також потрібно враховувати.

Ми завжди наголошуємо, що е-резидентство не змінює тих податкових зобов’язань, які хтось має у країні проживання. Проте кожен випадок особливий, тож ми радимо усім е-резидентам консультуватися зі спеціалістами щодо податків у кожній з країн.

Громадяном якої країни потрібно бути, щоб мати змогу користуватися програмою? Чи потрібно проживати в Естонії для отримання цифрової ідентифікації?

Програма e-residency доступна для громадян будь-якої країни світу, де б вони не жили та звідки не вели б бізнес. І оскільки вона дозволяє вести бізнес онлайн, використовуючи смартфон чи ноутбук, то для цього не потрібно жити у Естонії. Достатньо мати доступ до інтернету та картку е-резидента.

Чи можна залишатися громадяном своєї країни та е-резидентом одночасно?

Звісно. Е-резидентство не змінює громадянства, воно лише дає людині можливість вести бізнес за допомогою європейської компанії. Тобто наша програма – це послуга, а не естонське громадянство.

Можна використовувати картку E-Residency як паспорт?

Ні, картку е-резидента не заміняє звичайні документи. На відміну від паспорта, на ній немає фотографії, тому навіть для верифікації особи потрібні інші документи. Однак цієї картки цілком достатньо для відкриття та ведення бізнесу. Вона містить електронний підпис, якого достатньо для укладення договорів, наприклад.

З яких країн найбільший попит на отримання е-резиденства?

За цим можна спостерігати онлайн! Ми розміщуємо на сайті всі дані, що стосуються програми. Там видно, скільки людей подали заявки, отримали картку та як багато з них відкрили компанії у Естонії. Найбільше е-резидентів зараз з Фінляндії (9,7%), Росії (6,9%) та України (6,3%), однак програма також популярна у Німеччині, США та Японії.

Чи дає змогу е-резиденство мандрувати/працювати на території Європейського Союзу більше 90 днів, при виконанні умов безвізового режиму України?

Ні, програма е-резиденства не впливає на порядок перетину кордонів та перебування у країнах ЄС.

Чи можуть відмовити у е-резиденстві? Якщо так, чому?

Так, після подачі заявки на отримання е-резиденства потрібно почекати, поки держоргани перевірять інформацію та приймуть рішення про видачу картки. Це триває до двох місяців, однак переважно відповідь дають протягом одного.

Зараз статистика свідчить, що відмовляють доволі рідко – лише 1% випадків. Це може статися, якщо подати неправдиву інформацію при заповненні анкети, або якщо людина перебуває у міжнародному переліку осіб, пов’язаних з тероризмом чи відмивання доходів.

Наведіть пару прикладів користування українцями програмою E-Residency.

Естонія дуже береже приватну інформацію своїх громадян, у тому числі електронних, тому ми не маємо переліку електронних громадян і для нас завжди цікаво дізнатися, хто вони та чим займаються. На щастя, багато з них контактують з нами, щоб дізнатися більше про програму або уточнити якісь особливості.

При заповненні анкети наші користувачі можуть писати про рід зайнятості. Часто це ІТ-спеціалісти, які працюють на аутсорс із західними замовниками. Однак програма корисна й для багатьох інших. Якось я познайомився з українськими пасічниками, які хочуть продавати свій мед у європейських супермаркетах і тому для них цікаво мати естонську компанію.

Деякі е-резиденти стають справжніми амбасадорами бренду, як-от Андрій Омельяненко. Він заснував Corporate News Agency – компанію, що збирає та аналізує інформацію про підприємців та підприємства. Його сервіс дає інформацію про бізнес-партнерів та дозволяє оцінити ризики для власної справи. Половина його клієнтів – з-за кордону, для них дуже важлива репутація та добропорядність партнерів по бізнесу. Андрій розповідав, що завдяки е-residency та естонській компанії йому вдалося значно знизити витрати часу та коштів, потрібні для бізнесу.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ