Шоумен Сергій Величанський: як імпровізація допомагає змінити життя та написати книгу

0
4407

Уявіть, що Ви випадково опинилися в одному ліфті з інвестором Вашої мрії. Ліфт вже майже зачинився, коли той прослизнув до кабіни і ось уже стоїть поруч. У Вас є лише хвилина, аби пояснити свою ідею та зацікавити інвестора. Що Ви йому скажете? Для такого вкрай стислого формату презентації в маркетингу є відповідний термін «elevator pitch», який дослівно так і перекладається «промова в ліфті». Він означає дуже стислий лаконічний текст, який має представити компанію потенційному клієнту чи партнеру за дуже короткий проміжок часу.

Можна сказати, що ця «промова в ліфті» є яскравою ознакою нашої епохи, коли завжди обмаль часу на роздуми, консультації чи вагання. Нам зазвичай доводиться тут і зараз реагувати на неочікувані обставини, бо пізніше нагоди вже не буде. В такому випадку стане у пригоді навичка імпровізації або ефективної реакції на неочікувані обставини.

Community поговорив про майстерність швидкої презентації із імпровізатором, шоуменом та журналістом Сергієм Величанським, який свого часу встиг побути офіційним ведучим Євро-2012 та Євроклубу на Євробаченні-2017.

У 2009 році Величанський створив перший в Україні клуб гумористичної імпровізації IMPROV Club, а трохи згодом — програму командної імпровізації TEAMproviz, програму для вивчення англійської IMPROVersity та програму для розвитку творчих навичок та міжособистісної комунікації IPMROVision. Також в квітні 2018 року відбудеться презентація його нової книги «Через імпровізацію, до ефективності!», де він розповідає про те, яким є погляд на життя через імпровізацію.

— Під час своїх заходів Ви вживаєте слово, якого не має в словнику IMPROVision? Що воно означає?

— IMPROVision — це бачення життя через закони імпровізації: прийняття та розвиток ситуації, вміння працювати у команді, креативність, впевненість та інші. Але справа у тому, що мало знати всі закони, потрібно набути певних навичок, вміти застосовувати ці знання. Це те ж саме, що вчитися їздити на велосипеді: ніякі відеоуроки на YouTube не допоможуть, якщо ви не сядете і не спробуєте. При цьому однією спробою все не обмежується — потрібно пробувати ще і ще, навіть якщо у вас тривалий час нічого не виходить.

— Як саме можна навчитися імпровізації?

— Всі навички можна отримати тільки через регулярні заняття. Наприклад, коли діти підростають, батьки віддають їх на різні гуртки, секції. І якщо дитина туди ходить, то поступово та природно привчається до дисципліни, вчиться бути цілеспрямованою та настирливою. Все це неможливо набути лише через теорію. З імпровізацією так само. Потрібно просто пробувати. Вчитися контролювати свої емоції, своє ставлення до ситуації та пробувати вирішувати її, аналізувати свої дії та вчинки і робити з цього висновки.

— Ви часто говорите, що дивитесь на життя через імпровізацію. Коли у Вас вперше з’явилося таке бачення? Що стало поштовхом для створення власного клубу та програм?

— У 2009 році я дуже багато подорожував по світу, відвідав 18 штатів у США. Там дуже популярним був жанр improv comedy (смішні та кумедні виступи без попередньої підготовки. — Ред.) Але у такому форматі імпровізація представлена радше як розвага, аніж корисна для життя навичка.

Я тоді ще прочитав книгу Стівена Кові «Сім звичок надзвичайно ефективних людей», і моє бачення життя змінилося. Там були описані такі речі, як «коло впливу» та «коло турбот», тобто те, на що ми можемо вплинути, і на що не можемо. Ще Кові розкриває таке явище, як «парадигма світу» — тобто наше сприйняття світу, так би мовити, карту, відповідно до якої ми живемо і взаємодіємо з іншими.

Проте книга може розповісти тобі про звички, але не дасть тобі навичок. Тож я спробував поєднати ці дві ідеї і у мене вийшло те саме IMPROVision. У тому ж році я відкрив власну торгову марку і створив IMPROVClub, куди і до сьогодні ходять охочі навчитися ефективно реагувати на події та творчо виходити сухим із води.

— У чому полягає суть цього IMPROVision?

— Головне — розуміти, що певна подія може поділити життя навпіл: до того, як щось трапилося, і після. Наше завдання — прийняти ситуацію (не змиритися, ні, а саме усвідомити її безповоротність) і відреагувати на неї, розвинути далі. І від того, як саме ми відреагуємо, залежить наше майбутнє. У цьому і суть — правильно використовувати наявні ресурси і робити ефективний для майбутнього вибір.

Цю навичку можна застосовувати скрізь: коли ти вивчаєш англійську, імпровізація дозволяє тобі думати тією мовою, яку ти вчиш; коли працюєш з людьми — допомагає спрямувати всі зусилля на те, аби клієнт був задоволений; в складних життєвих ситуаціях — мужньо тримати удар і зібрати всі сили в кулак, щоб продовжити бій.

— Про що буде ваша книга «Через імпровізацію, до ефективності!». Що у ній нового для читача?

— У мене вже назбиралося дуже багато нотаток із цікавими та корисними порадами, прикладами застосування імпровізації у найнепередбачуваніших життєвих ситуаціях. Тому в книзі буде дуже багато моїх особистих історій, можна сказати, що це така собі сповідь Сергія Величанського. Це історії з Євробачення-2017, Євро-2012, історії моїх друзів та знайомих, просто поради від відомих людей.

Гадаю, що саме ця книга зможе пояснити всю суть IMPROVision та основні принципи його роботи. Але, звісно, я не перестаю вважати, що навички можна отримати лише на практиці. Просто книга — це спосіб переконатися, що імпровізація у житті дійсно працює, і що вона може бути корисна не лише для акторів.

— В квітні Ви маєте презентувати книгу читачам. Як буде проходити цей захід? Чи будете Ви вдаватися тут до імпровізації?

— Звісно буду! (Посміхається.) Це буде не просто презентація, а ціле дійство під назвою «Гра правил». Там саме через веселі імпровізації я розповім гостям про навички проактивності та ефективності. Люди зможуть взяти участь у грі та спробувати, як воно бути проактивним. Вони побачать, що ті ж самі принципи проактивності, які допомагають робити цікаві імпровізації на сцені, також допоможуть бути ефективними в житті та бізнесі.

— З якою метою до Вас люди найчастіше приходять на заняття?

— Зазвичай вони просто хочуть вміти ефективно взаємодіяти з людьми, тобто навчитися ефективно реагувати на несподівані обставини. У нас навіть є таке поняття, як «імпроверт», тобто інтроверт, який вміє скористатися можливістю і вилучити з неї максимальну вигоду. Всі ми звикли, що інтроверти скуті, їм важко виступати на публіці, а в бізнесі складно вести переговори. Але це далеко не завжди так. Ми вчимо таких людей, що проблема не в ситуації, а в їхній реакції на неї. Тож згодом навіть найскутіший інтроверт зможе в потрібний момент впевнено виступити на публіці або вільно висловити свою думку.

— Чи не працює така тактика виштовхування із зони комфорту в іншому напрямку, коли людина звикає до конкретної групи та відчуває себе вільно там, але за межами цієї групи знову закривається у собі?

— Ні, навпаки. Незалежно від оточення чи обставин, людина вчиться імпровізувати. Це як у спорті, потрібно натренувати м’язи ніг, аби впевнено володіти м’ячем. І зовсім не важливо, який пас вам дали чи на якому покритті ви граєте. В імпровізації під роботою м’язів я маю на увазі мозок — потрібно так його натренувати, аби наступного разу реакція на несподівану ситуацію буда ефективною і дозволила би вийти з неї найвигіднішим для себе чином.

— Чого саме необхідно навчитися, щоб правильно реагувати на несподіванки?

— Треба вміти керувати своїми емоціями. В житті мільйони разів траплятиметься те, на що ви не очікуєте, і головне тут — не піддатися емоціям і не скласти руки. Потрібно пристосовуватися, бути гнучким, креативним, намагатися знайти вихід. Дуже часто здається, що ситуація нерозв’язна, але варто лише подивитися на обставини під іншим кутом, і проблема одразу вирішиться.

Подібні вправи я проводжу і в IMPROVClub: учасники розігрують якусь ситуацію, вчаться швидко реагувати на якісь зміни в ній, розвивати сюжетну лінію. В якийсь момент я можу зупинити гру і запитати інших присутніх, як би вони вчинили за подібних обставин. І виявляється, що рішень насправді дуже багато, просто ми не мислимо широко, аби їх усіх побачити.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ