За що ненавидять Ґрету?

0
2806

16-річна шведська екоактивістка Ґрета Тунберґ стала однією з найобговорюваніших постатей останнього часу та породила багато суперечок. Жваві баталії у соцмережах велися з приводу її позиції, висловлювань,  іміджу, родоводу. Активістку звинувачували у подвійних стандартах та нещирості.  Хто ж така Ґрета Тунберґ, яка розділила аудиторії соцмереж на два протилежних табори?

З чого все почалося?

У вересні 2018-го Ґрета Тунберґ  розпочала одноосібний страйк біля шведського парламенту, призиваючи до дій, направлених на боротьбу з глобальним потеплінням. Дівчинка тримала в руках плакат із написом «Шкільний страйк за клімат».

Сім’я.

Ґрета народилася в родині оперної співачки Малени Ернман та актора Сванте Тунберґа. Родині активістки не подобалося,  що та пропускає шкільні заняття, але вони підтримали позицію дівчинки. Ґрета переконала матір відмовитися від подорожей літаками, через це кар’єра Малени Ернман як міжнародної зірки закінчилася.

Психологічний стан.

Вперше Ґрета почула про зміну клімату у 8 років та здивувалася, чому люди нічого не роблять. В 11 впала у депресію. Припинала розмовляти та їсти.

У дівчинки діагнозували синдром Аспергера (загальне порушення розвитку, що пов’язане із труднощами у соціалізації) та обсесивно-компульсивний розлад  (різновид неврозу, для якого характерні нав’язливі думки). Ґрета може концентруватися на одній справі по декілька годин, не відволікаючись. Здатна повністю присвятити себе справі усього життя. Сама Тунберґ вважає це даром бачити усе у чорно-білих тонах.

Позиція.

Дівчинці нерідко кажуть, що їй треба стати екологом. На це Ґрета відповідає – вчені вже давно зрозуміли, якими методами можна зберегти навколишнє середовище, але політики не приділяють цьому належної уваги. Її основна вимога це дотримання Паризької угоди щодо регулювання заходів зі зменшення викидів діоксиду вуглецю. Документ передбачає, що зобов’язання зі скорочення шкідливих викидів в атмосферу беруть на себе усі держави, незалежно від ступеня їхнього економічного розвитку.  Угода включає у себе утримання зростання середньої світової температури на рівні значно нижче +2 °C від доіндустріальних.

Ґрета подорожує тільки екологічним транспортом. Нещодавно активістка звернулася до своїх підписників у «Твіттері» з проханням доставити її до Мадриду, де пройде конференція ООН про зміну клімату. На погляд Тунберґ, літаки забруднюють повітря, тому їй потрібен інший спосіб перетнути Атлантику

Ґрета веган. Вона переконала родичів повністю відмовитися від продуктів експлуатації тварин.

Основна причина хайпу.

Найвідомішим виступом Ґрети вважається її промова на саміті ООН. Через агресивну подачу цей спіч назвали «протестом проти дорослих». «Ви звертаєтеся до нас, до молоді, за надією. Як ви смієте? Ви вкрали мої мрії і моє дитинство своїми порожніми обіцянками. Однак я одна з тих, кому пощастило. Люди страждають, люди вмирають, наші екосистеми руйнуються. Ми на порозі масового вимирання і все, про що ви можете говорити – це гроші і казки про вічне зростанні економіки. Як ви смієте?», – викрикувала Тунберґ.

Хейт.

Дівчинка походить з творчої родини, а тому хейтери стверджують, що її батьки розробили образ та переконали доньку грати роль «кліматичної ікони».  Цю думку підтримала канцлер Німеччини Ангела Меркель, назвавши шведку «вигаданим маркетинговим проектом». Пізніше вона публічно вибачилася за свої слова.

До ненависників Тунберґ також належить колишній президент культурного фонду Франції Бернар Шенбо. «Ця божевільна додає ненависті в наше суспільство, яке і так порушене негативом з усіх сторін», – написав той у Facebook. Коли у коментарях Шенбо звинуватили у розпалюванні ненависті до дівчинки, він висловив надію, що активістку хтось застрелить.

У січні цього року Ґрета розмістила у своєму аканті в Instagram фотографію з поїзду, на якій чітко видно, що та їсть із пластику. Дівчинку звинуватили у лицемірстві, бо саме цей матеріал вважається однією з головних причин зміни клімату.

Визнання.

Дії Ґрети спонукали мешканців усіх континентів на ряд маршів, які відбувалися щоп’ятниці  та були направлені на привернення уваги до проблем екології. Кількість однодумців Ґрети, що приєдналися до її руху Fridays for Future («П’ятниця за майбутнє»), перевищила 1,5 млн людей у більш ніж 50 країнах світу, включаючи Україну.

Багато відомих людей підтримують Ґрету. Вона двічі обговорювала свої ідеї з генсеком ООН Антоніу Гутеррешем. Зустрічалася із колишнім президентом США Бараком Обамою, який назвав її «головним захисником нашого часу». Приємно вразила колишнього губернатора Каліфорнії Арнольда Шварценеґґера. А голлівудський актор та екоактивіст Леонардо Ді Капріо зауважив: «Історія людства знає лише декілька випадків, коли в критичні моменти до одного самотнього голосу приєднувалися мільйони. Ґрета Тунберґ стала лідером нашого часу».

На честь Ґрети назвали нещодавно відкритий вид жуків Nelloptodes gretae («Неллоптод Ґрети»).

За рік Ґрета стала жінкою року у рідній Швеції, номінувалася на Нобелівську премію миру, увійшла у рейтинги 25 найвпливовіших підлітків та 100 найвпливовіших людей світу за версією журналу Time, на обкладинку якого і потрапила.

▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️▫️
Community magazine
creative economy ▫️HR ▫️innovations
Розкажіть власну історію
☎️+38 093 586 78 00
info@community.com.ua
#community_magazine

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ