Всеволод Ковальчук: «Шлюбний» енергетичний контракт або що дасть енергетична інтеграція

0
2841
Всеволод Ковальчук, керівник ДП «НЕК «Укренерго»

7 липня 2017 року набула чинності «Угода про умови майбутнього об’єднання енергосистем України та Молдови з енергосистемою континентальної Європи». Документ підписаний системним оператором України ДП «НЕК «Укренерго» та членами європейського об’єднання операторів системи передачі електроенергії континентальної Європи ENTSO-E. Ця подія перевершила за своєю вагою відзначення Дня Конституції України, у день якої була укладена Угода, та викликала шквал не тільки критики й залякування, але й підтримки. Думки розійшлися. Ніхто не очікував та не вірив, що нам вдасться це зробити. Але зараз це реальний крок, до якого й Україна, й «Укренерго» готувалися давно, хоча вдалося зробити його лише зараз.

Угода не означає, що маємо повну інтеграцію енергосистем вже сьогодні й негайно. Однак це серйозна заява про такі наміри, своєрідний шлюбний контракт між оператором ОЕС України НЕК «Укренерго» та операторами системи передачі-членами ENTSO-E, виконання якого призведе або до повної інтеграції мереж, або ж…

Від «Острова» — до материка

Україна отримала у спадок від СРСР потужну, стійку й розвинену енергетичну систему. За роки незалежності ОЕС України пройшла випробування і неплатежами, і гострим небалансом споживання та генерації. Однак, незважаючи на ці та інші негативні фактори, українська енергосистема показала свою стійкість та надійність, українські ж енергетики – високий професійний рівень:  в Україні жодного разу не сталося «блекауту»,  точніше – жодної системної аварії.

Разом з тим за цей період в енергетику недовкладено понад 45 млрд доларів. До того ж енергетична галузь України (та й усі інші галузі економіки) пропустила один з найважливіших цивілізаційних періодів – черговий технологічний бум, завдяки якому сьогоднішні технології управління, енергетичне обладнання, заходи безпеки та надійності мереж в європейських країнах на десятиліття  випереджають українські.

Євроінтеграційний вектор розвитку енергетики заданий ще у 2000 р. у затвердженій Програмі інтеграції України до ЄС. Серед пріоритетів — створення технічних умов для паралельної роботи західної частини ОЕС України з енергооб’єднанням Європи та впровадження спільного з європейським ринку електроенергії. Успішним пілотним проектом у цьому напрямі став т.зв. «Бурштинський енергоострів», який був включений на паралельну роботу з європейським енергетичним об’єднанням (тоді — UCTE) 1 липня 2002 р. Розробка цього проекту розпочалася ще в 1995 р. спільно з європейськими енергосистемами, ВАТ «Західенерго» та «Укренерго», і на той час була продиктована перш за все можливістю збільшення експорту електроенергії в Європу.

«Бурштинський острів» пройшов усю процедуру інтеграції з європейськими мережами: від модернізації обладнання та систем управління за європейськими стандартами до пробної, а потім і повноцінної паралельної роботи з європейською енергосистемою. Як наслідок — уже за перше півріччя 2002 р. експорт електроенергії з «Острова» зріс на 22%.

Сьогодні «Острів» у режимі паралельної роботи забезпечує експорт близько 4-5 млрд кВт*годин електроенергії в Румунію, Словаччину та Угорщину, які входять до складу ENTSO-E. При цьому повністю забезпечується надійність енергопостачання власних споживачів та можливість надання аварійної взаємодопомоги між операторами системи передачі суміжних країн на чітко визначених договірних умовах.

«Острів Бурштинської ТЕС» — реальний приклад майбутньої інтеграції всієї ОЕС України з ENTSO-E. Тому підписання Угоди 28 червня — наш єдиний шанс довести параметри роботи ОЕС України до європейського рівня безпеки, надійності та якості енергопостачання. І це зовсім не популізм,  не данина моді на все європейське, а нагальна необхідність.

Зобов’язання і терміни

Угода про можливість інтеграції енергосистем України та Європи передбачає безумовне виконання Україною Каталогу заходів, необхідних для прийняття рішення про об’єднання енергосистем, проведення додаткових досліджень та реалізації Дорожньої карти. За розрахунками, оптимальний термін виконання всіх заходів Каталогу — 7 років. Ще 1,5 роки відводиться на тестування та роботу в ізольованому режимі.

Каталог заходів Угоди на 95% базується на вимогах Operational Handbook, збірка правил та стандартів, за якими успішно працюють 36 країн Європи — члени ENTSO-E. За оцінками «Укренерго», для синхронізації систем необхідно близько €400-600 млн. Водночас виконання заходів з регулювання частоти та потужності, забезпечення стабільності напруги неможливе без участі генеруючих компаній, на яких припадає виконання 70% всіх заходів, визначених у Каталозі.

Хто що отримає

Сьогодні Об’єднана енергетична система України технологічно пов’язана та працює паралельно з енергосистемами Росії, Білорусі та Молдови. Це зумовлює високу енергетичну залежність України від Росії, зокрема щодо надання аварійної допомоги, залежності від постачання енергетичних ресурсів, які зараз є одним з інструментів політичного впливу на Україну з боку РФ.

Внаслідок інтеграції Україна отримає виключно позитивні результати. Найперше, щодо енергетичної безпеки: інтеграція передбачає від’єднання від паралельної роботи з Російською Федерацією, що дозволить нівелювати політичний вплив Росії на Україну та значно підвищити енергетичну безпеку держави.

Інтеграція — це модернізація об’єктів генерації та мереж відповідно до європейських стандартів, ефективне використання потужностей ОЕС України, в першу чергу АЕС, та диверсифікація джерел енергоресурсів. Це можливість вільної торгівлі електроенергією між Україною і країнами — членами ENTSO-E та зростання експорту електроенергії з сьогоднішніх 5 млрд КВт годин до 18-20 млрд кВт годин (дорівнює $1,5 млрд на рік). І, нарешті, інтеграція це спільний з європейським енергетичний ринок з прозорими та зрозумілими правилами та стандартами, якому притаманні конкуренція і боротьба за клієнта. Без синхронізації нова модель ринку електроенергії в Україні не зможе працювати через високу ймовірність намагання сьогоднішніх монополістів утримати своє монопольне становище на ринку.

Водночас впровадження нового енергоринку призведе до демонополізації галузі, складе конкуренцію як у сфері генерації, так і в сферах розподілу й постачання електроенергії.

Для споживача це можливість вільного вибору енергопостачальника за власними критеріями якості та ціни, прямі договори між виробником і постачальником/споживачем електроенергії, можливість мати одночасно декілька постачальників (для великих споживачів), стабільні та обґрунтовані ціни на електроенергію, можливість захисту прав споживачів та гарантія якості послуг (енергетичний омбудсмен).

Європейські країни отримають розширення енергетичного ринку, можливість надання  технологічної допомоги у випадку системних аварій (як це було у 2015 році, коли українська енергосистема надавала аварійну допомогу Польщі) та плацдарм для інвестицій на сам перед у розвиток генерації з відновлювальних джерел енергії.

Де ми знаходимось

На сьогодні «Укренерго» оцінює технологічну готовність ОЕС України до об’єднання з ENTSO-E на рівні 15%, а рівень імплементації та гармонізації українського законодавства з європейськими нормами — лише 5%. При цьому ступінь інтегрованості ОЕС України з європейськими мережами дорівнює 10 %.

Фахівці «Укренерго» вже розробили базові документи вторинного законодавства (Кодекс Системи Передачі та Комерційного Обліку, Правила Ринку та Методику ціноутворення допоміжних послуг з регулювання). Також впроваджено торгівлю пропускною спроможністю міждержавних перетинів за європейською практикою — через електронну аукціонну платформу. Для сталого функціонування нового ринку закуповуємо програмне забезпечення,  детально вивчаємо світову практику технологій надання послуг з регулювання (промислові накопичувачі електроенергії, управління споживанням) тощо.

З жовтня цього року для відкритості у роботі системного оператора відповідно до європейських вимог на веб-ресурсі ENTSO-E публікуються річні, місячні, добові плани споживання та дані зовнішніх перетоків по ОЕС України.

Водночас для реалізації заходів з інтеграції ОЕС України з ENTSO-E необхідні скоординована дія усіх стейкхолдерів на ринку, належне фінансування та повна підтримка процесу синхронізації керівництвом держави.  Що ж до  «Укренерго», то ми, безумовно,  виконаємо все, що належить до компетенції та функцій компанії, щоб ОЕС України відповідала європейським вимогам безпеки та надійності й розпочала паралельну роботу з ENTSO-E. Лише інтеграція мереж та лібералізація енергоринку дозволять Україні досягти енергетичної незалежності й надати споживачам європейську якість послуг енергопостачання.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ