Видали «Другий Кобзар»

0
2180

 «У москалів – свій народ і своя мова, у нас — свій народ і своя мова», – писав Тарас Шевченко у передмові до збірки поезій «Другий Кобзар». Поет самостійно придумав назву книги та порядок, у якому повинні друкуватися вірші. Він планував видання збірки ще до арешту у 1847 році, але опублікувати так і не зміг. Заарештовані разом із поетом твори побачили світ лише через 60 років після вилучення. І то – не в оригінальному вигляді.

– Шевченко мав у руках «Три літа» – збірку поезій 1843-1845 років, – розповідає упорядник сучасного видання «Другого Кобзаря» Сергій Гальченко. – А також другий, менший зошит, майже учнівський, де були дві балади – «Русалка» і «Лілея» 1846 року і написана в Седневі поема «Осика». І завершальне — предисловіє. Шевченка заарештовують. Рукописи заарештовують. А коли їх визволили видатні українці, то почали друкувати, але не за авторським принципом — не як «Другий Кобзар», а просто за хронологією. Мене впродовж багатьох років мучила ця нереалізована ідея самого Тараса Григоровича.

Здійснити мрію Шевченка вдалося лише у 2020-му. Видавничий дім «Андрій» разом із Інститутом літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України видали повністю авторський варіант книги під назвою «Другий Кобзар: Поезії 1843–1847 рр». Вона проілюстрована фрагментами акварелей Тараса Григоровича з альбому 1845 року і малюнками його друзів Михайла Башилова та Якова де Бальмена з маловідомої рукописної збірки віршів Шевченка 1844 року.

Книга вийшла накладом усього в 500 примірників, але видавці планують постійно збільшувати тираж.

– Ставимо собі завдання зробити не менше 50 тисяч. Бажано, щоб ця книжка потрапила в кожну бібліотеку і в кожну родину, – каже Андрій Яловий, директор видавництва «Андрій».

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ