Про вибір без вибору

0
3611

Тетяна Люлька, ідеолог національного проекту “Місто професій” про те, як діти НЕ обирають  професію. І як в проекті вдалося поєднати маркетинг і глобальну місію.

Вибір.

Уявіть, що вам на сніданок запропонують запечений квадрацин з листям шамкані. Наприклад, я ризикну спробувати ці дивні страви. Років сім тому прочитала, що самураї приймають рішення на дев’ять видихів. Тому що немає правильного чи неправильного вибору. Є тільки різні сценарії розвитку подій. Так я почала практикувати приймати рішення, як самураї. Але для більшості – рішення це складний багатогранний аспект.

Моє ім‘я Тетяна Люлька. Шість років тому я придумала проект «Місто професій». Він про можливості дорослого світу та щоб кожна дитина могла реалізувати свій потенціал.

А ще, проект був розроблений з урахуванням маркетингових завдань. До прикладу, діти на вході отримують паспорт і таким чином ми можем порахувати в кожному місті кількість дітей, що стало учасниками проекту.Це дуже важливо для партнерів, що створюють локації.

За освітою я педагог. Але то був не мій вибір, а моїх батьків. І я не можу їх звинувачувати в неправильному виборі, адже у 17 років я уявлення не мала ким хочу бути.

Батьки можуть півроку обирати дитячий садочок, а рішення про майбутню професію приймається без урахування думки дитини. Ні, звичайно, не в усіх. Але, повірте, за шість років з «Містом професій» ми побували в п’ятдесяти містах, де бачили понад мільйона дітей. І тільки невелика частина з них отримають від батьків шанс обрати свій шлях самостійно.

До речі, назву для сніданку я щойно видумала. Я шукаю тисячі аргументів, щоб пояснити дорослим, як складно дитині робити вибір, коли немає уявлення про що мова.

Запечений квадрацин це те саме для підлітка, коли він чує від батьків «ти підеш навчатись на економіста» або «ти станеш прокурором». Ми розуміємо, що «квадрацин» точно не з наших країв, а значить коштує дорого. Так само і з вибором професії у дитини.

Батьки сказали, що то престижно і ти будеш багато заробляти. А те, що дитина уявлення не має (як часто і самі батьки), що вона робитиме щодня і, можливо, протягом усього життя, ніхто не замислюється.

Я це називаю вибір без вибору.

Так, як допомогти дитині обрати майбутню професію?

Чек-лист для батьків.

  1. Не нав’язувати свою думку. Все, що було актуально у вашому дитинстві абсолютно не має значення сьогодні. Бо технології інші. Бо діти еволюціонують.
  2. Розповідати не тільки про саму професію, а про щоденні професійні завдання. Дитина має усвідомити, що такими будуть її будні.
  3. Професія це завжди про спосіб життя. Якщо дитина дуже комунікабельна, сама шукає контакту з однолітками і не тільки – запишіть її у гурток журналістики, або запропонуйте записати інтерв’ю з усіма родичами, створити родинну книгу. Це може бути і в форматі відео.
  4. Професійна діяльність – це завжди про відповідальність. Запропонуйте дитині відвідати притулок для тварин. Розкажіть про роль людей, що там працюють і як залежить життя тваринок від них.
  5. Робота Улюблена справа. Якщо кожного дня ваш син чи донька за вечерею слухає про те, яка жахлива у вас робота – шанси, що дитина реалізується знижуються в рази. Так стверджують психологи.
  6. Мотивація. Дисципліна важливіша. Зараз дуже популярними є види діяльності, що пропагують мотивацію, як рушійний фактор. І, як на мене, це пастка. Свій перший бізнес я відкрила у 2003 році. І знаю, що мотивація у вигляді гарного настрою бо все виходить, як ти собі придумав, працює лише кілька днів на місяць. Підприємництво – це «трабли». Професійна діяльність – це вміння долати перешкоди навіть коли немає настрою або натхнення. Дисципліна важливіше мотивації (напишу про це окреме інтерв’ю).
  7. Любити те, що робиш. Захоплюватися процесом. Насолоджуватись результатом. Ставити високі цілі. Якщо ваша дитина буде чути це від вас – вона навчиться знаходити шлях до себе.

Я в це вірю.

Я це бачу на «Місто професій».

До речі, 5 жовтня 2019-го, чекаю вас з дітками (а для тих, у кого ще немає дітей, особисто проведу екскурсію по проекту) з 12.00 до 16:00 в у парку ім. Т. Г. Шевченка, м. Київ.

Щоб стати партнером проекту у вашому місті заповніть анкету. 👇
https://goo.gl/be1fvB

Або зателефонуйте: 👇
☎️ (063) 415 81 47
☎️ (093) 586 78 00

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ