“Думай, як браконьєр”: правила рибних інспекторів

0
1918

Чотири роки тому в Україні з’явився рибоохоронний патруль – державний орган, що охороняє водні ресурси та бореться з браконьєрами. У народі їх прозвали «рибокопами».
Персонаж нашої сьогоднішньої публікації – Юрій Яць, головний державний інспектор відділу охорони водних біоресурсів «Рибоохоронний патруль».

Які навички з професії знадобилися вам за межами роботи?

Робота в патрулі загартовує. Психологічно, фізично, морально. Тому поза межами роботи, як «універсальний солдат», що готовий до всього. Також це навички екстремального водіння на автомобілі та човні.

Яке ваше головне професійне досягнення?

Викривав браконьєрів, які роками здійснювали незаконний вилов. Зберігав рибні запаси, запобігаючи порушенню. Неодноразово, затримував браконьєрів до того, як вони встигли завдавати збитків державі. Вніс хоч невеликий, але все ж таки вклад у збереження водних біоресурсів. Сподіваюся, завдяки нам нащадки зможуть бачити рибу не лише на картинках, але й у водоймах.

Хто особисто для вас є прикладом для наслідування?

Ті інспектори, які не побоялись труднощів та першими вступили до рибоохоронного патруля в Україні в рамках пілотного проєкту.

Що для вас було найбільшою несподіванкою у професійній діяльності, про що ви не здогадувалися під час навчання?

Навчання дало необхідні знання, а безпосередня діяльність втілювала цю інформацію в реальність. На практиці вчитися легше та ефективніше. Адже на воді бувають нестандартні випадки, різні порушники зустрічаються. Тут вже треба включати психологію та обдумувати кожний крок, відповідно до ситуації.

Як відбилася цьогорічна пандемія на вашій діяльності?

Ніяк не відбилася. Порушників було багато і до пандемії, і під час неї. Адже не всі дотримувалися правила «досить шастать», як сказав мер Кличко. Просто не сиділи вдома.

Головний недолік вашої професії?

Через постійну роботу в режимі 24/7 не вистачає часу на дружину, дітей.

Якби не ваша професія, то ким би ви хотіли стати?
Не можу сказати точно, але вона і ця робота була б пов’язана з охороною навколишнього середовища.

Ваша професійна мрія?
Відтворити чисельність водних біоресурсів до такої кількості, щоб кожен рибалка зміг завжди прийти додому з трофеєм. Запровадити в Україні найкращу практику світових країн, щодо охорони, відтворення, та використання водних біоресурсів.

Розкажіть про вид зникомої риби, за яку у вас особливо «болить душа»?

Стерлядь прісноводна, яка водилася у Дніпрі, зокрема, в межах Києва. Взагалі, осетрові як вид з’явились на нашій планеті ще 250 млн років тому. Ці риби пережили динозаврів і свого часу були найчисленнішими серед водних мешканців. На жаль, стерлядь росте повільніше, ніж апетити людей. Через браконьєрство вона наразі у Червоній книзі.

Патрулюючи територію, чи бували випадки, що ви завадили злочину, не пов’язаному із браконьєрами?
Так, під час патрулювань виявились і інші порушення. Зокрема керування плавзасобом чи авто в алкогольному/наркотичному сп‘янінні.

Чи працює правило «Щоб зрозуміти злочинця, треба думати, як злочинець» у вашій професії?
Звичайно. Це правило завжди використовуємо у своїй роботі при виявленні порушень.

Які головні речі ви зрозуміли про браконьєрів за роки служби?
Раніше неефективна та корумпована робота старої рибінспекції створювала комфортні умови для браконьєрів та незаконного вилову риби. При появі рибоохоронного патруля та запровадженні нових методів при виявленні порушень — браконьєри перестали бути такими зухвалими та почали боятися. Рибоохоронний патруль навіть почали називати в народі «рибокопами» і побоюватися. Адже за свої діяння браконьєри відповідали «по заслугах». Відшкодовували збитки, нанесені державі.

 

 

Публікація виходить в рамках проєкту ProFile.
Це відеоісторії про професії на YouTube. 
Генеральний партнер першого сезону – Альфа банк.

Долучитись до спільноти, де розповідають про професії:
Instagram 
TikTok
Likee 

Особлива подяка Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України та Державному агентству рибного господарства у м. Києві та Київській області.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ