Закінчився саміт “Великої двадцятки” у Китаї. Про що домовились світові лідери?

0
2625

Вчора, 5 вересня, завершився двухденний саміт G20 у місті Ханчжоу, Китай, у якому взяли участь глави держав а також представники центробанків передових та швидкорозвиваючихся держав світу. Це була 11-та зустріч у рамках такого формату та перша, що відбулась у Китаї.

Не тяжко здогадатися чому місцем проведення цього року була обрана саме “Піднебесна”. Напевно ні для кого не є секретом, що у Китайської держави величезні політичні та економічні амбіції. Уже зараз Китай – 2 економіка світу після США, розвиваючись шаленими темпами. З 2000 року економіка КНР зростала у середньому на 8%.

Також за останні декілька років загострились протиріччя між Китаєм, Японією та США як одного зі стратегічних союзників Японії. Справа в тому, що одразу декілька країн претендують на суверенітет над певними островними територіями, які є спірними територіями у східно-китайському морі. Тому країнам було дуже важливо налогидити діалог для взаємодовіри та дипломатичної співпраці.

photo: AP
photo: AP

Роль “господаря” була відведена голові КНР – Сі Цзіньпіну. Звертачись до 20 найбільших економік світу, він заявив, що зараз світова економіка знаходиться на переломному моменті історії. Та додав: “Коли попит падає і ринки нестабільні на тлі млявої торгівлі та інвестицій, важливо утриматися від “порожніх розмов”.

На саміті G20 крім загальних економічних проблем обговорювалися: криза в сталеливарній індустрії, переговори по “брексіту” Британії з ЄС, а також оподаткування таких транснаціональних корпорацій, як Apple. До початку саміту Міжнародний валютний фонд (МВФ) попередив про те, що в цьому році, швидше за все, знизить свій прогноз по темпу зростання світової економіки в цілому. За підсумками британського референдуму про вихід з Євросоюзу МВФ вже знижував свій прогноз по темпах зростання світового ВВП до 3,1% в 2016 році і 3,4% в 2017-м.

Велика Британія та Брекзіт

_91022606_59bb7fa5-783f-44ff-b7c3-e8d16b208fe7

Новий Прем’єр-міністр Великої Британії Тереза Мей в рамках данного саміту здійснила свою першу іноземну поїздку як очільниця держави та представниця уряду королівства. Вона ще раз зазначила, що “Брекзіт означає бекзіт”. Тобто ще раз переконала усіх, що уряд Великої Британії буде послідовним у своїх намірах вийти з Європейського Союзу та не буде повертати свою політику назад. Також Тереза мей повідомила, що Великобританя найближчим часом перегляне свою міграційну політику.

Україна та Сирія

Звісно, у рамках саміту обговорили й найбільш гострі військові конфлікти у світі. На тлі постійного надходження інформації про нарощення військового контингенту Росії на кодонах Російської Федерації та України, Барак Обама провів зустріч з Володимиром Путіним, обговоривши з ним питання на сході України та ситуацію у Сирії. Про це повідимили на офіційному сайті Президента РФ.

Обговорювалася ситуація в Сирії та Україні. Раніше в Ханчжоу відбулися зустрічі глав зовнішньополітичних відомств РФ і США – міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова і держсекретаря США Джона Керрі”, – йдеться в повідомленні.

Також, як повідомляє BBC, Президент США Барак Обама провів кулуарну зустріч з Президентом Франції Франсуа Олландом та Канцлером Німеччини Ангело Меркель, з якими також обговорив ситуацію на сході України та необхідність вирішення конфлікту у Сирії суто політичним шляхом.

Казус з червоною доріжкою для Барака Обами.

Поїздка Барака Обами на саміт у G20 у Ханчжоу став його останнім офіційним візитом до Китаю в якості президента США. Але не дивлячись на високий рівень підготовки та врегулювання питаннь, пов’язаних з прибуттям іноземних делегацій, виникли певні протиріччя, які викликали резонанс у світових ЗМІ.

По-перше, у трапа літака президента США не було червоної килимової доріжки, тому Обамі довелося покинути літак з іншого виходу.

По-друге, за заявою супроводжуючих президента в поїздці журналістів, співробітники служб безпеки КНР не дозволили їм подивитися, як Обама виходить з запасного виходу в фюзеляжі, що зазвичай робиться тільки під час поїздок в украй небезпечні місця, такі як, наприклад, Афганістан.

Американському Президенту довелось скористатись іншим виходом з літак. фото - Reuters
Американському Президенту довелось скористатись іншим виходом з літак. фото – Reuters

“Нас досить різко зупинили у блакитний загороджувальної стрічки, біля якої стояли охоронці. За шість років висвітлення подій в Білому домі я жодного разу не стикався з тим, щоб іноземна приймаюча сторона не дозволила б журналістам дивитися, як Обама виходить з літака”, – повідомив кореспондент New York Times Марк Лендлер.
Коли хтось із співробітників Білого дому виступив проти цього, заявивши, що це порушення протоколу, співробітник китайських спецслужб прокричав: “Це наша країна!”

За даними New York Times в сперечання з охороною також вступила радник з національної безпеки Сьюзан Райс і її заступник.

Однак сам президент Обама заявив, що ці суперечки ніяк не відображають стан американо-китайських відносин в більш широкому сенсі.
За його словами, частково інцидент в аеропорту Ханчжоу був пов’язаний з тим, що США інакше ставляться до преси, ніж інші країни.

“На наш погляд, важливо, щоб у журналістів був доступ до нашої роботи, щоб вони могли задавати питання”, – сказав Обама, додавши, що “американці не залишають будинки свої погляди і переконання, коли відправляються в закордонні поїздки, що іноді може заподіяти деякі розбіжності “.

Підсумки саміту

Підсумком саміту “Великої двадцятки” в китайському Ханчжоу стало підписання країнами-учасницями фінального комюніке. Текст документа розмістила прес-служба французького президента Франсуа Олланда. Таким чином, учасники домовилися розробити комплексний план для забезпечення зростання світової економіки. Більше того, сторони мають намір посилити боротьбу з корупцією, закликавши всіх учасників G20 ратифікувати антикорупційну конвенцію ООН. Також частина документа стосується співробітництва в сфері енергетики, зокрема, особливу увагу приділено поновлюваним джерелам енергії і відмови від видобутку неефективних енергетичних корисних копалин. Країни “Великої двадцятки” продовжили строк дії своїх зобов’язань щодо незастосування нових та скорочення існуючих протекціоністських торговельних та інвестиційних заходів до 2018 року.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ